REKLAMA

Ustawa o SN I KRS, Borys Budka: Weta pod głosowanie. Traktujmy prezydenta z należytym szacunkiem

  • Autor: PAP/AT
  • 27 września 2017 12:00
Ustawa o SN I KRS, Borys Budka: Weta pod głosowanie. Traktujmy prezydenta z należytym szacunkiem Traktujmy zarówno wysoką izbę, jak i prezydenta RP z należytym szacunkiem, a nie, jako element układanki waszej gry politycznej - powiedział poseł (Borys Budka, fot.sejm.gov.pl/twitter)

Zanim zaczniemy procedować nowe projekty ustaw, prosiłbym i apelował, żeby pan marszałek poddał pod głosowania dwa weta prezydenta RP - powiedział Borys Budka (PO).

• Budka (PO) zaapelował do marszałka Sejmu o poddanie pod głosowania wet prezydenta do ustaw o SN i KRS.

• W ocenie posła, prace nad nowymi projektami ustaw Andrzeja Dudy o SN i KRS nie mają sensu, jeśli wcześniej Sejm nie przyjmie prezydenckich wet.

• Jeżeli walec parlamentarny uchwali dwie ustawy w ciągu jednego nocnego posiedzenia to równolegle będziemy mieć dwa światy - zaznaczył.

We wtorek (26 września) do Sejmu wpłynęły prezydenckie projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Przygotowanie ich prezydent zapowiedział w lipcu po zawetowaniu ustaw autorstwa PiS o KRS i SN.

Poseł PO Borys Budka podkreślił na początku środowych (27 września) obrad, że do tej pory marszałek Marek Kuchciński nie przedstawił harmonogramu prac nad wetami prezydenta. "Dochodzi do sytuacji kuriozalnej, żeby nie powiedzieć absurdalnej: marszałek Sejmu kieruje do biura legislacyjnego dwa projekty ustaw (o KRS i SN) bez rozpatrzenia wet prezydenta" - zauważył.

W ocenie posła PO, praca nad nowymi projektami ustaw o SN i KRS nie ma sensu, jeżeli weta prezydenta zostaną odrzucone.

"Jeżeli walec parlamentarny uchwali dwie ustawy w ciągu jednego nocnego posiedzenia, a później większość parlamentarna zrobi na złość prezydentowi RP (...) to co może się okazać? Że równolegle będziemy mieć dwa światy: świat niekonstytucyjnych ustaw, które zostały przyjęte w lipcu i drugich niekonstytucyjnych ustaw, które zostaną przyjęte być może na dniach" - ocenił poseł.

Czytaj też: Duda: Trzeba napisać nową konstytucję

"Mam wielką prośbę i apel do pana marszałka. Zanim zaczniemy procedować nowe projekty ustaw, prosiłbym i apelował, żeby pan marszałek poddał pod głosowania dwa weta prezydenta RP. Traktujmy zarówno wysoką izbę, jak i prezydenta RP z należytym szacunkiem, a nie, jako element układanki waszej gry politycznej" - podkreślił Budka.

Marszałek Sejmu przypomniał, że weta prezydenta do ustaw o SN i KRS zostały skierowane do komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Przygotowany przez prezydenta projekt ustawy o SN wprowadza m.in.: możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, zapis by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania oraz utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników.

Projekt ustawy o KRS zakłada m.in, że obecni członkowie KRS-sędziowie pełnią swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach przez Sejm (dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie - PAP). Sejm wybierałby nowych członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów na wspólną czteroletnią kadencję; w przypadku klinczu każdy poseł mógłby głosować w imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spośród zgłoszonych. Kandydatów na członków KRS-sędziów mogłyby zgłaszać Sejmowi tylko: grupa co najmniej 2 tys. obywateli oraz grupa co najmniej 25 czynnych sędziów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA