REKLAMA

Ustawa o SN i KRS, Romaszewska: Część poprawek PiS jest antyspołeczna

 • Autor: PAP/AT
 • 23 października 2017 11:49
Ustawa o SN i KRS, Romaszewska: Część poprawek PiS jest antyspołeczna Spór między PiS a prezydentem ws. reformy sądownictwa zbliża się do szczęśliwego zakończenia - powiedziała doradczyni prezydenta (fot.shutterstock)

Zarówno prezydentowi Andrzejowi Dudzie jak i prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu zależy na wybraniu najlepszej drogi przy reformie wymiaru sprawiedliwości. To ma być dobra zmiana, dobra ustawa - powiedziała doradczyni prezydenta i była działaczka opozycji z czasów PRL Zofia Romaszewska.

• PiS nie chce podzielić się władzą przy wyborze członków KRS - oceniła Romaszewska.

• Jednocześnie dodała, że spór między PiS a prezydentem ws. reformy sądownictwa zbliża się do szczęśliwego zakończenia.

• To ma być dobra zmiana, dobra ustawa - zaznaczyła.

Romaszewska, pytana w radiu RMF FM jak może się skończyć spór między Prawem i Sprawiedliwością a prezydentem Andrzejem Dudą ws. projektów ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym odparła, że według niej, "zbliża się on do szczęśliwego zakończenia".

Podkreśliła, że zarówno prezydentowi jak i prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu zależy na wybraniu "najlepszej drogi" przy reformie wymiaru sprawiedliwości. "To ma być dobra zmiana, dobra ustawa" - oświadczyła.

Romaszewska została zapytana dlaczego, jej zdaniem, PiS nie chce zgodzić się, by członkowie Krajowej Rady Sądownictwa byli wybierani przez Sejm większością 3/5 głosów (takie rozwiązanie zakłada projekt prezydenta). "PiS nie chce tego. Chce, żeby samo wybierało. I to jest taka oczywista sytuacja, jak ktoś ma pomysł, że ma się podzielić władzą, a drugi, że nie" - powiedziała. Dopytywana, czy "Prawo i Sprawiedliwość nie chce podzielić się władzą" odparła: "No pewnie, że nie".

Czytaj też: Prezydent nie będzie podpisywał wszystkiego, co mu podsuną

W jej ocenie, część poprawek zgłoszonych przez PiS, a zwłaszcza te dotyczące projektu o Sądzie Najwyższym "jest antyspołeczna". Pytana, czy Andrzej Duda podziela jej opinię w tej kwestii odparła: "Trudno powiedzieć. Mnie się wydaje, że to ja usiłuję wspierać prezydenta".

Prezydent pod koniec września zaprezentował własne projekty ustaw o KRS i SN - dwa miesiące po tym, jak zawetował dwie ustawy przygotowane przez rząd i PiS. Prezydent otrzymał poprawki PiS, ale nie ujawniono ani ich treści, ani uwag prezydenta do nich.

Prezydencki projekt ustawy o SN wprowadza m.in.: możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, stworzenie w SN Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników oraz przepis by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania.

Prezydent chce wprowadzenia procedury skargi nadzwyczajnej do SN - wnosiłoby się ją do 5 lat od uprawomocnienia skarżonego orzeczenia; przez 3 lata mogłaby ona być też wnoszona we wszystkich sprawach, które uprawomocniły się po 17 października 1997 r. Skargi nadzwyczajne miałyby być generalnie badane przez dwóch sędziów SN i jednego ławnika SN.

Projekt nowelizacji ustawy o KRS zakłada m.in., że obecni członkowie KRS - sędziowie pełnią swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady - sędziów, wybranych na nowych zasadach przez Sejm (dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie - red.).

Sejm wybierałby nowych członków KRS - sędziów większością 3/5 głosów na wspólną czteroletnią kadencję - chce prezydent. W przypadku klinczu każdy poseł mógłby głosować w imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spośród zgłoszonych. Kandydatów na członków KRS - sędziów mogłyby zgłaszać Sejmowi tylko: grupa co najmniej 2 tys. obywateli oraz grupa co najmniej 25 czynnych sędziów - zakłada projekt.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • ANNA 2017-10-24 22:13:45
  Do Jorg: To jest absolutna nieprawda. Procedurę wyboru tych sędziów ustala USTAWA. Zwykła norma, a nie konstytucyjna. Prosze nie mieszać ludziom w głowach.
 • ANNA 2017-10-24 22:09:02
  Bardzo mnie dziwi, że Pan Prezydent pozwala tej Pani, której NIE WYBIERALISMY na takie harce. Mnie to bardzo martwi.
 • Jorg 2017-10-23 23:34:34
  Czy PAD nie wie,że obydwie ustawy są niekonstytucyjne?.Co to za dr.prawa który łamie Konstytucję.Art.187 ust.1 pkt.1,2,3 wyrażnie określa wybór składu do KRS.Natomiast Art.187 ust.3 ile trwa kadencja.Art.173 Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz a PAD i PiS chcą wybór przez Sejm,to jest upolitycznienie Sądów. W Art.183 ust.3 jest mowa o kadencyjności i zasadach wyboru Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA