REKLAMA

Ustawa o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Senat przyjął poprawki. Sędziowie zyskają nowe prawa i obowiązki

  • Autor: PAP/AT
  • 17 listopada 2016 10:34
Ustawa o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Senat przyjął poprawki. Sędziowie zyskają nowe prawa i obowiązki Ustawę o statusie sędziów TK Sejm przyjął 4 listopada (fot. Adrian Grycuk/wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl)

• Senat przyjął poprawki do ustawy autorstwa posłów PiS o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
• Ustawa wprowadza m.in. jawność ich oświadczeń majątkowych.
• Ponadto zakłada, że sędzia TK w stanie spoczynku zachowałby prawo wypowiadania się w sprawach publicznych
• Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Za ustawą wraz z poprawkami opowiedziało się 56 senatorów, 25 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej odrzucono wniosek PO o odrzucenie ustawy. Odrzucono też poprawki złożone przez PO.

Najważniejsze przyjęte poprawki głoszą, że sędzia TK w stanie spoczynku zachowałby prawo wypowiadania się w sprawach publicznych, a ponadto nie miałby ograniczenia podejmowania zatrudnienia jako pracownik naukowy tylko u jednego pracodawcy (co ma obowiązywać czynnego sędziego).

Według innej poprawki, prezydent musiałby zasięgać opinii I prezesa SN, gdyby chciał, na wniosek Prokuratora Generalnego, wystąpić o zainicjowanie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego TK. Kolejna przyjęta poprawka stanowi, że zyski z akcji i udziałów w spółkach sędzia TK przekazuje na cele publiczne, albo - co jest istotą poprawki - na specjalne konto, z którego będzie mógł czerpać środki po końcu kadencji.

Ustawę o statusie sędziów TK Sejm przyjął 4 listopada. Odrzucono wtedy poprawki opozycji - by odrzucić cały projekt oraz by skreślić kwestionowane przez nią zapisy.

Nowe zasady wyłaniania kandydata na prezesa TK określa m.in. złożony pod koniec października przez posłów PiS projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK - sejmowe prace nad nim trwają.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA