REKLAMA

Ustawa o TK: Jagland zwrócił się do KW o niewydawanie na razie opinii na jej temat

 • Autor: PAP/MN
 • 16 lipca 2016 13:58
Ustawa o TK: Jagland zwrócił się do KW o niewydawanie na razie opinii na jej temat Sala posiedzeń Trybunału Konstytucyjnego. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 pl)

• Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland zwrócił się do Komisji Weneckiej, aby nie przedstawiała na razie, na obecnym etapie, wstępnej opinii o nowej ustawie o Trybunale Konstytucyjnym.
• Decyzję uzasadniono trwającymi pracami nad ustawą w polskim parlamencie. Ustawą zajmuje się obecnie Senat.

Wcześniej zapowiadano, że Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, wyda wstępną opinię na początku przyszłego tygodnia. O pilne zajęcie się nową ustawą wnioskował szef Rady Europy.

Rzecznik Rady Europy Panos Kakaviatos oświadczył, że Jagland został poinformowany o nowych poprawkach do ustawy, uwzględniających wydaną w marcu tego roku przez KW opinię na temat grudniowej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

"Wobec takiego rozwoju sytuacji i w oczekiwaniu, że poprawki będą stanowić pozytywną odpowiedź na troskę wyrażoną przez Radę Europy, jej sekretarz generalny poprosił Komisję Wenecką, aby nie przedstawiła wstępnej opinii na temat projektu ustawy na obecnym etapie" - wyjaśnił Panos Kakaviatos.

Thorbjoern Jagland - dodał rzecznik - "poprosi Komisję Wenecką o to, by - gdy proces legislacyjny zostanie już zakończony - wydała opinię, czy nowa ustawa zgodna jest z europejskimi standardami".

Czytaj też: Zoll: ustawa o TK to koniec demokratycznego państwa prawa

Wniosek Jaglanda oznacza, że eksperci Komisji Weneckiej nie wydadzą wstępnej opinii na temat ustawy, przyjętej przez Sejm 7 lipca.

Wcześniej rzecznik RE informował, że Komisja Wenecka bardzo szybko przystąpi do badania nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Eksperci KW czekali na jej tłumaczenie.

11 marca tego roku Komisja Wenecka w wydanej opinii zaapelowała o publikację orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca (ws. grudniowej noweli o TK autorstwa PiS), co według niej byłoby punktem wyjścia z kryzysu. Ponadto KW podkreśliła, że osłabienie TK stanowi zagrożenie dla demokracji, praw człowieka i rządów prawa w Polsce.

W czwartek dwie senackie komisje: praw człowieka i ustawodawcza rozpoczęły prace nad nową ustawą o TK. Podczas dyskusji zgłoszono liczne poprawki do ustawy; kolejne posiedzenie komisji ma się odbyć we wtorek. Po pracach w komisjach ustawa ma być rozpatrywana jako pierwszy punkt na najbliższym, rozpoczynającym się 20 lipca posiedzeniu Senatu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Tadek 2016-07-17 00:37:57
  Do Zeghar: ZGADZAM się z tobą!!! Niech rozliczczą ZŁODZIEJSKIE RZĄDY PO-PSL-SLD z petruSS NA CZELE!!! Pozdrawiam
 • xxx 2016-07-16 21:49:49
  Do Zeghar: Za dewa lata wyrzucą bezwzględnie większość Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii, PiS przyjmie dwumilionową liczbę bezrobotnych bez perspektyw w ojczystym kraju jako zamach na Rząd, lub oznajmią że wybuchła wojna domowa w Polsce? Brexit w dużej mierze był zainicjowany przez wybryki z Trybunałem Konstytucyjnym PIS i nieprzestrzeganie przepisów Państw członkowskich UE art 7traktau.
 • Zeghar 2016-07-16 14:40:29
  Niemożliwe, te tuzy intelektu wreszcie się zorientowały, że całkiem by się ośmieszyli wydając opinię o przepisach, które dopiero powstają. A może dotarło do tych łepetyn, że Brexit miał przyczynę m.in. w zbyt dużym wtrynianiu się w sprawy wewnętrzne krajów członkowskich.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA