REKLAMA

Ustawy o SN i KRS. Terlecki zapewnia, że Sejm szybko będzie procedował propozycje Dudy

  • Autor: GP
  • 19 września 2017 09:15
Ustawy o SN i KRS. Terlecki zapewnia, że Sejm szybko będzie procedował propozycje Dudy Ryszard Terlecki(PiS) jest postrzegany jako jeden z najbardzie jzaufanych ludzi w otoeczneiu lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego. (fot.:Ryszard Terlecki/Facebook.com)

Sejm czeka na propozycje o Sądzie Najwyższym (SN) i Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS). Andrzej Duda tymczasem podkreśla, że nie chce znaczących zmian w swoich projektach.

• Ryszard Terlecki (PiS) zapewnił, że Sejm jest gotowy i będzie pracował nad propozycjami prezydenta niezwłocznie.

• Jeśli wierzyć zapowiedzianemu tempu prac, możliwe, że ustawy prezydenta będą czytane już w przyszłym tygodniu.

• Sprawę sądów rozpala jeszcze kampania sądowa Polskiej Fundacji Narodowej (PFN).

 

Weta prezydenta, które uznano za mocny akcent niezależności Andrzeja Dudy, stworzyły nowe otwarcie na jesieni. Polityczne środowiska Rzeczypospolitej czekają ze zniecierpliwieniem na 25 września, kiedy projekty prezydenta o Sądzie Najwyższym (SN) i Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS) zobaczą światło dzienne.

Z racji, że Sejm pracuje już normalnie, można się spodziewać, że szybko trafią do laski marszałkowskiej. O to też był pytany członek Prezydium Sejmu, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). Polityk odpowiedział na pytanie o tempo procedowania pomysłów prezydenta w Polskim Radiu (Program Trzeci), we wtorek (19 września).

- Czekamy w Sejmie na projekty prezydenta - zaznaczył Terlecki. Po czym nawiązał do spotkania w Pałacu Prezydenckim, którym Andrzej Duda rozpoczął tydzień temu konsultacje swoich projektów z klubami parlamentarnymi. - Usłyszałem w Pałacu, że około 25 września poznamy całość propozycji - powtórzył zapowiedź Andrzeja Dudy pytany polityk.

Po tych słowach, dopytany o tempo prac nad propozycjami, Terlecki zaznaczył - Sejm zajmie się (projektami prezydenta) niezwłocznie - co sugeruje, że propozycje mogą pojawić się w planie obrad parlamenty jeszcze na 48. posiedzeniu. Tj. w dniach 27, 28 i 29 września br.

Oceń wicemarszałka Terleckiego w naszej bazie posłów

Ultimatum Andrzeja Dudy

Jak zaznaczył prezydent, liczy się z możliwością poprawek w Sejmie jego propozycji, co nie znaczy, że nie będzie ich analizował po procedurze legislacyjnej. Politycy PiS, nie tylko Ryszard Terlecki, zdają sobie też sprawę z tego, że nie mogą ustaw prezydenta Dudy nadmiernie zmodyfikować.

Czytaj też: Ujazdowski: Potrzebna ścisła współpraca prezydenta z KRS

Andrzej Duda zapowiedział, że jeśli ustawy zapowiedziane na 25 września będą nie po jego myśli, możliwe są kolejne weta.

Stanowisko PKW wobec kontrowersyjnej kampanii

Duże zainteresowanie opinii publicznej we wrześniu wywołała informacyjna akcja Polskiej Fundacji Narodowej (PFN). To przedsięwzięcie, współfinansowane przez spółki Skarbu Państwa (SP) jest krytykowane przez partie opozycyjne.

Do sprawy ustosunkowała się Państwowa Komisja Wyborcza (PKW), którą opozycja poprosiła o zbadanie finansowania tej akcji. PKW uznała, że w momencie, kiedy nie trwa kampania wyborcza, nie może zająć się sprawą. Opozycja była nieusatysfakcjonowana takim obrotem sprawy.

Czytaj też: Szef PKW: Powinna istnieć możliwość kontrolowania działań partii przed kampanią

PKW może w sytuacjach nadużycia finansowania pozapartyjnego odebrać podmiotom politycznym dofinansowanie z budżetu. To mogło grozić PiS.

- Nie ma powodów, by odbierać nam dotacje - skonkludował Terlecki w Polskim Radiu. - Kampania jest realizowana zgodnie z prawem i tego pilnujemy. Nie ma w niej naruszenia kodeksu wyborczego.

Kampania jest dalej realizowana w całej Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA