REKLAMA

V4. Bohuslav Sobotka sugeruje, że UE potrzebuje armii

  • Autor: PAP/GP
  • 26 sierpnia 2016 14:13
V4. Bohuslav Sobotka sugeruje, że UE potrzebuje armii Premier Czech podkreśla, że dla Czech istotna jest kwestia bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego UE. (fot.:wikipedia.org/CC)

• Europa potrzebuje lepszej współpracy w dziedzinie obronności - powiedział w piątek (26 sierpnia) w Warszawie premier Czech Bohuslav Sobotka przed roboczym spotkaniem z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i Niemiec.
• Wskazał, że należy m.in. rozpocząć dyskusję nt. możliwości powstania armii europejskiej.

Sobotka podkreślił, że piątkowe spotkanie jest szczególnie istotne z uwagi na trwającą debatę o priorytetach UE. Powiedział, że w najbliższych miesiącach i latach Europa powinna starać się szybko odzyskać zaufanie ludności do procesu integracji europejskiej.

Wyraził opinię, że podczas piątkowego spotkania uda się uzgodnić wspólne stanowiska. "Rysują się bardzo jasne punkty, co do których wydaje mi się, że w Bratysławie i w procesie, który będzie po Bratysławie, będziemy w stanie się zgodzić" - ocenił.

Powiedział, że dla Czech istotna jest kwestia bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego UE. "Lepsza ochrona granic Schengen to nie tylko kwestia lepszej współpracy w walce z terroryzmem, ale naszym zdaniem powinniśmy również otworzyć dyskusję na temat możliwego powstania wspólnej armii europejskiej" - powiedział.

"Ten proces nie będzie łatwy. Niemniej jestem przekonany, że Europa potrzebuje lepszej współpracy w dziedzinie obronności i polityki bezpieczeństwa przede wszystkim, jeśli chodzi o zapewnienie (bezpieczeństwa) granic zewnętrznych strefy Schengen" - powiedział.

Wskazał, że drugim ważnym tematem jest zapewnienie wzrostu gospodarczego w celu wzmacniania jednorodności UE.

"Mamy wspólny rynek, niemniej ciągle istnieją bardzo duże różnice w poziomie życia w poszczególnych krajach, w dochodach i zarobkach. Dlatego wydaje mi się, że nacisk na wzrost gospodarczy, politykę spójności, wykorzystanie funduszy europejskich, wyrównywanie poziomów życia to jest to, co może stworzyć prosperity dla Europy" - ocenił.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA