REKLAMA

V4. Fico apeluje o "zbliżenie poglądów" zebranych w Warszawie

  • Autor: PAP/GP
  • 26 sierpnia 2016 13:57
V4. Fico apeluje o "zbliżenie poglądów" zebranych w Warszawie Fico: Mam ambicję, byśmy zdefiniowali w Bratysławie stan, w jakim znajduje się Unia Europejska (fot.:youtube.com)

Są ogromne oczekiwania wobec spotkania w Bratysławie, ale jest dużo różnic dotyczących m.in. skali koniecznych działań – ocenił w piątek premier Słowacji Robert Fico przed roboczym spotkaniem z szefami rządów pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej i Niemiec.

Piątkowe rozmowy w Warszawie wpisują się w przygotowania do nieformalnego spotkania przywódców państw UE 16 września w Bratysławie.

"Chcielibyśmy zbliżyć swoje poglądy, jeśli chodzi o agendę spotkania bratysławskiego. (…) Są ogromne oczekiwania dotyczące szczytu, ale są stosunkowo duże różnice poglądów" - powiedział premier Słowacji.

Wskazał, że są kraje, "które oczekują, że spotkanie w Bratysławie rozpocznie głębokie, podstawowe zmiany dotyczące podstawowych dokumentów, aktów". Są też - jak podkreślił - kraje, "które mówią, że Unia Europejska nie wymaga aż takich zasadniczych zmian". Dodał, że są też "kraje, które poszukują złotego środka".

Dlatego, jak zaznaczył, istotne jest zbliżenie stanowisk. "Mam ambicję, byśmy zdefiniowali w Bratysławie stan, w jakim znajduje się Unia Europejska i jednocześnie zdefiniowali kilka obszarów, nad którymi powinniśmy pracować dalej przy kolejnych spotkaniach. Wszystko to mogłoby znaleźć rozwiązanie w roku 2017 przy podpisaniu umów Traktatów Rzymskich" - powiedział premier Fico.

Słowacki premier wskazywał, że dla jego kraju istotne są m.in. kwestie migracji i tego wszystkiego, co jest związane z bezpieczeństwem.

"Nie mamy na myśli wyłącznie walki z terroryzmem i wewnętrznego bezpieczeństwa. Chodzi nam o bezpieczeństwo ekonomiczne. Dlatego mocne tematy ekonomiczne muszą stać się tematami w Bratysławie" - powiedział.

Zapewnił, że jego kraj od strony organizacyjnej jest przygotowany do spotkania przedstawicieli 27 państw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA