REKLAMA

V4. Merkel: To ważne, żebyśmy spotykali się w różnych formatach

  • Autor: PAP/GP
  • 26 sierpnia 2016 13:26
V4. Merkel: To ważne, żebyśmy spotykali się w różnych formatach Kanclerz chce podczas rozmowy w Warszawie podjąć temat migracji i pomocy humanitarnej, a także kwestię realizacji porozumienia UE-Turcja. (fot.:Europejska Partia Ludowa/flickr.com/CC BY 2.0)

• Ludzie tylko wtedy zaakceptują Europę, jeżeli ta zapewni im dobrobyt - powiedziała w piątek (26 sierpnia) w Warszawie kanclerz Niemiec Angela Merkel przed spotkaniem z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej.
• Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że po referendum w Wielkiej Brytanii, Unia Europejska musi ponieść konsekwencje i zastanowić się, jak być silniejsza w przyszłości.

"Cieszę się na wymianę zdań z kolegami. To bardzo ważne, żebyśmy spotykali się w różnych formatach i rozmawiali ze sobą. Brexit jest cezurą w historii integracji europejskiej. Ważne jest, żebyśmy opracowali staranną odpowiedź" - powiedziała.

"Ludzie tylko wtedy zaakceptują Europę, jeżeli ta zapewni im dobrobyt. Musimy być liderami w dziedzinie technologii. Chcemy oferować dobrze opłacane miejsca pracy. Tutaj mamy bardzo wiele do zrobienia" - zaznaczyła Merkel.

Kanclerz dodała, że podczas rozmowy w Warszawie będzie podjęty temat migracji i pomocy humanitarnej, realizacji porozumienia UE-Turcja, a także kwestie gospodarcze.

Czytaj: Szydło przez spotkaniem V4 apelowała o reformę UE

Merkel powiedziała w piątek na wspólnej konferencji prasowej z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, że tematem jej rozmów w Warszawie są m.in. przygotowania do szczytu w Bratysławie.

16 września na nieformalnym szczycie UE w stolicy Słowacji unijni przywódcy chcą przeprowadzić debatę o przyszłości i koniecznych reformach Wspólnoty bez Wielkiej Brytanii. 23 czerwca Brytyjczycy opowiedzieli się w referendum za opuszczeniem Unii Europejskiej.

"Spotkanie w Bratysławie będzie spotkaniem 27 państw członkowskich z powodu negatywnego referendum, jakie odbyło się w Wielkiej Brytanii i nad którego wynikiem bardzo ubolewamy. Teraz musimy ponieść konsekwencje i zastanowić się w jakich dziedzinach Unia Europejska musi być silniejsza w przyszłości" - powiedziała kanclerz Niemiec.

"Chcemy się skupić na tym, co jest wspólne, na tym co nas popchnie do przodu, żebyśmy na takiej podstawie stworzyli agendę" - powiedziała kanclerz Niemiec. Jak dodała, na szczycie w Bratysławie temat bezpieczeństwa również będzie miał zasadnicze znaczenie. "Możemy zrobić więcej pod kątem bezpieczeństwa i obronności. Traktat lizboński daje nam tutaj więcej możliwości" - podkreśliła Merkel.

Jej zdaniem, jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa, "to nie chodzi tylko i wyłącznie o zwalczanie terroryzmu". "W tym zakresie mamy cały szereg projektów, które niestety nie zostały zrealizowane w Unii Europejskiej" - zapewniła kanclerz Niemiec.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)
REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA