REKLAMA

VI posiedzenie sejmu w poniedziałek i wtorek. Co się wydarzy?

  • Autor: Gabriel Paździor
  • 18 grudnia 2015 11:36
VI posiedzenie sejmu w poniedziałek i wtorek. Co się wydarzy? Sejm w poniedziałek ogłosi rok 2016 rokiem Henryka Sienkiewicza, Feliksa Nowowiejskiego i Brata Alberta (fot. B.Morąg, flickr.com, licencja: CC BY-NC-ND 2.0)

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zwołał przedświąteczne posiedzenie sejmu na 21 i 22 grudnia. Według harmonogramu zaplanowane są obrady plenarne i spotkania komisji. Prace w komisjach zapowiadają się intensywnie. Prezydium przewiduje sporo zmian w programie obrad.

Przedostatnie posiedzenie sejmu w 2015 roku wypełnią sprawozdania z prac komisji sejmowych. Obrady zaczną się o 12:00 w poniedziałek i potrwają do wtorku.

Pierwsze sprawozdanie, z prac komisji infrastruktury, złoży poseł Artur Zasada. Będzie referował wysokiej izbie prace nad rządowym projektem o zmianach w ustawie o kierujących pojazdami.

Poniedziałek kultury na Wiejskiej

Potem sejm zajmie się uchwałami w sprawie ustanowienia roku 2016 rokiem wybitnych Polaków, komisja kultury i środków przekazu zgłosiła trzy nazwiska.

Na mównicy pierwszą uchwałę przedstawi posłanka Elżbieta Kruk. Dokument dotyczy uznania roku 2016 rokiem Henryka Sienkiewicza. W uzasadnieniu uchwały czytamy, że jest to motywowane 170 rocznicą urodzin i 100 rocznicą śmierci pierwszego polskiego noblisty w dziedzinie literatury.

Zaraz po tym punkcie posłanka Urszula Pasławska przedstawi koleją uchwałę, o podobnej tematyce. W myśl tego dokumentu sejm uzna rok 2016 rokiem Feliksa Nowowiejskiego. Feliks Nowowiejski był kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem.

W planie obrad sejm rozważy także uznanie nadchodzących dwunastu miesięcy rokiem Adama Chmielowskiego. Postać ta jest bardziej znana jako Brat Albert. Sejm zaznaczy także, że rok 2016 będzie uwzględniał Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski, uhonoruje też pamięć Cichociemnych. Spadochroniarzy Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej zrzuconych w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku nad okupowane tereny Rzeczpospolitej.

Plan obrad przewiduje jeszcze pytania i informacje w sprawach bieżących.

Prace komisji sejmowych w poniedziałek 21 grudnia

Początek świątecznego tygodnia zacznie się posiedzeniem pięciu komisji. O godzinie 10. w poniedziałek zbierze się komisja ustawodawcza. Będzie procedować ustawy o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Przedstawiać projekt będzie poseł PiS, Stanisław Piotrowicz.

O godzinie 12. zbierze się komisja ds. UE. Na agendzie spotkanie posłów są konkluzje szczytu Rady Europejskiej, który skończył się 18 grudnia. Sekretarz stanu w MSZ Konrad Szymański przedstawi posłom ustalenia szczytu.

Godzina 12:30 będzie początkiem spotkania komisja edukacji, nauki i młodzieży. Komisja zajmie się pierwszym czytaniem projektu ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nauczycieli.

W poniedziałek spotykają się także komisja gospodarki i rozwoju oraz komisja polityki senioralnej.

Komisje we wtorek 22 grudnia

W drugi dzień posiedzenia spotykają się komisje kultury fizycznej, sportu i turystyki oraz komisja ds. UE. Odpowiednio o godzinie 9 i 11.

Minister sportu i turystyki wraz z prezesem Związku Piłki Ręcznej będą komisji sportu referować stan przygotowań polskiej kadry piłki ręcznej do Turnieju Finałowego Mistrzostw Europy.

Komisja ds. UE będzie kontynuować obrady z poniedziałku. Wtorkowe posiedzenie tej komisji zakłada także informacje na temat wyników konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP21), która odbyła się w Paryżu.

Obrady plenarne mogą ulec zmianie - niepewne punkty

Prezydium sejmu zastrzega, że punkty porządku dziennego mogą ulec korekcie. Do porządku obrad mogą dołączyć następujące punkty:

- sprawozdanie komisji edukacji, nauki i młodzieży,

- sprawozdanie komisji do praw energii i skarbu państwa,

- sprawozdanie komisji rolnictwa i rozwoju wsi, sprawozdań komisji administracji i spraw wewnętrznych.

Ostatnie sprawozdania dotyczyć będą zmian ustawy o działach administracji rządowej oraz gorącej nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. Punktem, który może pojawić się w porządku obrad, zdaniem prezydium sejmu, może być także sprawozdanie komisji sprawiedliwości i praw człowieka o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Inne tematy, które mogą zagościć na mównicy sejmowej to podsumowania i sprawozdania z prac komisji sejmowych z posiedzenia piątego i czwartego - wcześniejszych posiedzeń grudniowych. Sejm może pracować nad zmianami budżetu, administracją podatkową. Część obrad mogą zająć także powracające z senatu projekty ustaw, przygotowane do trzeciego czytania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • zdesperowany 2015-12-28 11:40:55
    Z tego co napisano,to sejm raczej nie ma zamiaru zająć sie prezydencką ustawa emerytalną w tym roku czyli miała wejść w zycie 1 stycznia co szlag ja trafił?Mnie też zaraz trafi jak jej nie będzie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA