REKLAMA

Via Carpathia: Parlament Europejski opowiedział się za projektem

  • Autor: GP
  • 25 kwietnia 2016 16:11
Via Carpathia: Parlament Europejski opowiedział się za projektem Przedstawiciele państw uczestniczących w projekcie Via Carpathia podczas marcowego podpisania deklaracji dalszej współpracy w rozwoju korytarza. (fot.:mib.gov.pl)

• Parlament Europejski opowiedział się pozytywnie za projektem Via Carpathia.
• O decyzji poinformował europoseł PiS, Tomasz Poręba.

- Po raz pierwszy w oficjalnym dokumencie Parlament Europejski uznał konieczność budowy szlaku Via Carpathia i uwzględnił możliwość stworzenia strategii karpackiej. To ważny krok do realizacji obu tych projektów - mówił na konferencji prasowej w poniedziałek (25 kwietnia) europoseł PiS, Tomasz Poręba.

Przeczytaj: Kukiz'15 nazywa list byłych prezydentów "obroną partiokracji"

Komisja Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego podejmowała w zeszłym tygodniu decyzje poświęcone nowym projektom transportowym. Ta dotycząca Via Carpathia jest ważna, bo to kluczowa inwestycja we wschodniej Polsce.

Polski odcinek szlaku Via Carpathia przebiega od granicy polsko-litewskiej przez Białystok, Lublin i Rzeszów do granicy ze Słowacją w Barwinku. Odcinek ten ma długość prawie 600 km i jest kluczowy dla rozwoju tej części kraju. Jego podkarpacką część stanowi droga ekspresowa S19.

- Działania na rzecz Via Carpathia zdecydowanie przyspieszyły - mówił Poręba. - To zasługa inicjatyw podejmowanych w tym zakresie przez polski rząd takich jak niedawna warszawska konferencja ministrów infrastruktury państw szlaku Via Carpathia, zakończona podpisaniem wspólnej deklaracji woli o budowie tej drogi.

Omawiana konferencja miała miejsce w marcu br.

Innymi ważnymi i zaopiniowanymi przez PE projektami są: strategia makroregionalnej na rzecz Karpat i pakiet kolejowy, który dotyczył spółek kolejowych, na przykład spółki LHS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA