REKLAMA

Viktor Orban: Polska i Węgry są motorem tej części Unii Europejskiej

 • Autor: aw/PAP
 • 03 stycznia 2018 14:08
Viktor Orban: Polska i Węgry są motorem tej części Unii Europejskiej Premierzy Mateusz Morawiecki i Viktor Orban na wspólnej konferencji prasowej (fot.twiter)

Polska i Węgry mają swoje wyobrażenia o przyszłości UE i chce je wyrażać. Oba kraje chcą mocnej Europy - powiedział w środę (3 stycznia) premier Viktor Orban. Jesteśmy przekonani, że umacniając chrześcijańskie korzenie Europy, możemy umocnić całą Europę - podkreślił.

• Wierzymy w Europę, w wartości europejskie, chcemy je razem budować - mówił w środę po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbanem szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

• Jak dodał, rozmowa z Orbanem dotyczyła m.in. Grupy Wyszehradzkiej.

Morawiecki podkreślił, że pierwszy raz miał okazję spotkać Orbana na pogrzebie Imre Nagya w połowie czerwca 1989 r. w Budapeszcie. Wspomniał w tym kontekście przemówienie węgierskiego premiera dotyczące konieczności opuszczenia Węgier przez wojska radzieckie.

Jak dodał, od tamtego czasu Polska i Węgry odważnie stawiały swoje cele, przystąpiły wspólnie do NATO i UE. Morawiecki wręczył również Orbanowi książkę poświęconą Solidarności Walczącej.

Morawiecki zaznaczył, że Polska i Węgry mają wspólne spojrzenie na bieżące problemy. W tym kontekście podkreślił, że środowa rozmowa z Orbanem dotyczyła m.in. Grupy Wyszehradzkiej.

"Grupa Wyszehradzka jest kluczową częścią Europy środkowej i UE, która daje UE solidny wzrost gospodarczy, bezpieczeństwo, również stabilność polityczną i mocno proeuropejską postawę" - powiedział.

"Wierzymy w Europę, wierzymy w wartości europejskie, chcemy je razem budować" - dodał szef polskiego rządu.

W swoim wystąpieniu na popołudniowej konferencji prasowej Orban zwrócił uwagę, że spotkały się kraje należące do Europy Środkowej, który to region dobrze funkcjonuje pod względem gospodarczym.

Kraje te odnoszą duże sukcesy i dodają dużo do siły Unii Europejskiej - więcej niż ktokolwiek by myślał, kiedy te kraje wstąpiły do UE - zaznaczył szef węgierskiego rządu. Dodał, że Polska i Węgry są motorem tej części Unii, "bez którego nie można byłoby mówić o szybkim rozwoju UE".

Premier Węgier podkreślił jednocześnie, że w UE są rzeczy, które nie funkcjonują dobrze. "Na przykład, polityka migracyjna nie tylko nie funkcjonuje dobrze, ale wręcz poniosła fiasko" - wskazał.

Jednoznaczne jest to, że mieszkańcy Unii Europejskiej nie chcą narzucania im migrantów; stanowisko węgierskie jest takie, że migrację trzeba powstrzymać i nie wolno dalej ściągać migrantów tutaj, tylko trzeba pomoc tam zanieść, gdzie to jest potrzebne - mówił Orban. Podziękował w tym kontekście Polsce za pomoc polskich służb granicznych w ochronie węgierskich granic

Orban mówił też, że kraje Europy Środkowej w ostatnich latach osiągnęły wiele sukcesów gospodarczych. Ocenił, że region ten odgrywa ważną rolę w Unii Europejskiej. "W związku z tym chcemy podkreślać nasze zdanie, nasze opinie. Nasze kraje mają swoje wyobrażenia i wizje co do przyszłości UE" - zaznaczył.

Zdaniem szefa węgierskiego rządu, UE nie powinna być "imperium". "Jesteśmy przekonani, że jeśli ktoś chce mocnej Europy, a Polska i Węgry chcą, to tylko wtedy możemy to osiągnąć, gdy państwa członkowskie też będą mocna i silne. Tam gdzie państwa członkowskie są słabe, to i Europa jest słaba" - oświadczył.

Orban przekazał ponadto, że część rozmów z premierem Mateuszem Morawieckim "była na poziomie filozoficznym". "Chcielibyśmy, aby Europa pozostała europejska i dlatego odrzucamy migrację. Uważamy, że ważne jest umocnienie rodzin. Jesteśmy przekonani, że umacniając chrześcijańskie korzenie Europy, możemy umocnić całą Europę" - powiedział.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • weterynarz1 2018-01-03 19:48:12
  Do krzysztof: krzysiu, to schizofrenia
 • To tyle, mądremu dość 2018-01-03 19:40:59
  Do Obserwator28: przypatrz się dobrze ob., czytam wszędzie, że na obecną chwilę jest dobrze u nas...
 • Obserwator28 2018-01-03 16:16:31
  Ten W. W. Putin - prezydent F R, jak wynika z tekstów naszych mediów - jest chyba jakimś bogiem, który nie tylko POJEDYNCZO decyduje o potędze współczesnej Rosji, ale także ma czas na "odchylanie" Polski i Węgier od U E, interwencję w Syrii itp. Wcześniej potrafił także "napędzić kota" niektórym geszefciarzom, którzy zbili fortuny na "przeobrażeniach" ZSRR w FR. Nie boi się też żadnych innych mocarstw. Na YouTube "wisi" materiał będący wynikiem analiz służb specjalnych USA i W. Brytanii, z którego wynika, że jeśli USA są największą potęgą militarną obecnego świata, to "Putin" doprowadził do tego, że F R przoduje w dziedzinie potęgi rakietowej i nuklearnej. Szkoda, że my nie możemy się zdobyć na takiego przywódcę, który tak dbałby o interesy Polski, jak Putin dba o interesy rosyjskie. W tym świetle należy żałować, że F R nie rządzi alkoholik Jelcyn, który tak świetnie Rosję rozkładał.
 • krzysztof 2018-01-03 15:16:37
  Tak, Polska i Węgry są motorem w odchodzeniu od podstawowych dla cywilizacji Zachodniej zasad państwa prawa i praworządności oraz spiskowaniu z Putimem przeciwko UEREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA