REKLAMA

W Budapeszcie odsłonięto pomnik "Memento-Smoleńsk"

  • Autor: PAP/rs
  • 06 kwietnia 2018 16:04
W Budapeszcie odsłonięto pomnik "Memento-Smoleńsk" (Fot. W. Kompała/KPRM)

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej to piękny gest, który ma umacniać przyjaźń polsko-węgierską - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński w Budapeszcie podczas odsłonięcia pomnika "Memento-Smoleńsk". Premier Viktor Orban zapewnił, że Polska może liczyć na Węgry.

Uczestniczący w uroczystości premier Mateusz Morawiecki podkreślił natomiast, że bez zrozumienia tej straszliwej katastrofy nie można zrozumieć współczesnej historii Polski.

W piątek w budapesztańskiej dzielnicy Budafok-Teteny odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika "Memento-Smoleńsk", poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej z kwietnia 2010 r. oraz przyjaźni polsko-węgierskiej. W uroczystości, poza liderem PiS, Morawieckim i Orbanem, udział wzięli m.in. inicjator budowy pomnika szef Komisji Spraw Zagranicznych parlamentu węgierskiego Zsolt Nemeth, polscy politycy, a także Polacy mieszkający na Węgrzech.

W swoim wystąpieniu Kaczyński podkreślił, że przyjaźń polsko-węgierska ma bardzo głębokie korzenie, ale - jak dodał - jeśli przyjaźń między narodami ma dotyczyć nie tylko przeszłości, ale i teraźniejszości, musi być umacniana i odnawiana, być przedmiotem działań, przedsięwzięć i gestów.

- Ten pomnik jest niczym innym, jak właśnie takim pięknym gestem, który ma umacniać naszą przyjaźń. Pięknym gestem także dlatego, że ci, którzy go budowali, którzy zainicjowali jego budowę, wiedzą, pamiętają o tym, iż tragedia smoleńska wiąże się ściśle z inną tragedią - z tragedią Katynia - zwrócił uwagę prezes PiS.

Czytaj: Jarosław Kaczyński: Polsko-węgierska przyjaźń to droga ku wolności narodów

Nie można zrozumieć współczesnej historii Polski bez zrozumienia tej straszliwej, straszliwie wyjątkowej katastrofy, jaką była katastrofa smoleńska - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas odsłonięcia na Węgrzech pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej.

Czytaj: Premier: Nasi bracia węgierscy budują most pamięci ku przyszłości

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Eugeniusz 2018-04-07 08:46:15
    Zaiste, karkołomna konstrukcja: katastrofy i przyjażni. Troszkę rocznice się nie zgadzają (8 a 910, to nigdy nie będzie "okrągłe"), ale trochę wody w Dunaju i Wiśle upłynie i jakoś się "tu naciągnie, a tam skróci" i znowu będzie okazja białe koszule założyć. A przecież wystarczyło, aby Kierownik lotu do Smoleńska podjął decyzję o odejściu na zapasowe lotnisko, a wcześniej je przygotował, a było by i ciszej, i spokojniej, a może nawet nie byli byśmy tak osamotnieni z naszymi "wizjami". Może mielibyśmy "stanowiska" obsadzone innymi Osobami, w tym nie pochodzącymi "z klucza" koligacji smoleńskich. Może? A tak mamy równie karkołomna refleksje iż "nie można zrozumieć historii Polski...", a ponieważ mówi to historyk, to wydaje się, że nic innego Nam nie przypada jak kolejna wersja "wizji" kozackiego starca, tańczącego wespół ze "słomianym" Chochołem... A jak coś "nie można", to "wicie rozumicie"... a teraz, idziemy na jednego.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA