REKLAMA

W czwartek posiedzenie Rady Krajowej PO, ma zostać przedstawiony "gabinet cieni"

  • Autor: PAP/JS
  • 16 listopada 2016 18:28
W czwartek posiedzenie Rady Krajowej PO, ma zostać przedstawiony "gabinet cieni" Lider PO mówił też, że na posiedzeniu Rady Krajowej politycy Platformy podsumują mijający od wyborów parlamentarnych rok i przedstawią koncepcję oraz skład "gabinetu cieni" (fot.:twitter.com/SchetynadlaPO)

• W czwartek (17 listopada) odbędzie się posiedzenie Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej.
• Ma na nim zostać zaprezentowany "gabinet cieni" partii, którego zadaniem ma być recenzowanie działań rządu PiS oraz przygotowywanie inicjatyw Platformy w obszarach podlegających poszczególnym resortom.

Przewodniczący Platformy Grzegorz Schetyna już w ubiegłym tygodni zapowiedział prezentację 17 listopada "gabinetu cieni".

Lider PO mówił też, że na posiedzeniu Rady Krajowej politycy Platformy podsumują mijający od wyborów parlamentarnych rok i przedstawią koncepcję oraz skład "gabinetu cieni", którego zadaniem ma być m.in. recenzowanie na bieżąco prac rządu PiS. "Gabinet cieni" - według dotychczasowych zapowiedzi - ma liczyć 21 "resortów".

"Będą przedstawione osoby, które będą odpowiadać za poszczególne obszary, za cały nadzór nad sprawami, realizowanymi przez poszczególne ministerstwa" - powiedział p.o. sekretarza generalnego PO Stanisław Gawłowski.

Jak dodał szefowie "resortów" z "gabinetu cieni" będą także odpowiedzialni za przygotowywanie inicjatyw Platformy w tych obszarach, które podlegają poszczególnym ministerstwom.

Gawłowski powiedział, że każdy odpowiadający w "gabinecie cieni" za konkretny obszar będzie miał zastępcę - te osoby, również mają zostać w czwartek przedstawione. "I te osoby będą dalej tworzyć zespoły, które w różnych obszarach będą współpracować" - dodał.

Na czele "gabinetu cieni" stanie szef PO wraz ze swoimi dwoma zastępcami. Gawłowski powiedział, że jeden z zastępców będzie odpowiadał za obszar społeczny, a drugi za gospodarkę.

Czytaj też: Gabinet cieni PO: Będą znani politycy? Media spekulują

Struktura "gabinetu cieni" Platformy - jak wynika z dotychczasowych informacji - ma w dużej mierze odpowiadać konstrukcji rządu Beaty Szydło. Mają w nim m.in. odpowiednicy ministrów: spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych i administracji, obrony narodowej, sprawiedliwości, rozwoju, zdrowia, edukacji, kultury czy sportu. Gabinet PO ma mieć również oddzielne "resorty" finansów i gospodarki (w rządzie Szydło stanowiska ministrów finansów i rozwoju łączy wicepremier Mateusz Morawiecki; resortu gospodarki nie ma).

Platforma chce zaproponować też kilka nowych "ministerstw" jak np. "ministerstwo cyfryzacji, innowacji i młodzieży", "ministerstwo ds. samorządu" oraz "ministerstwo polityki senioralnej". W "gabinecie cieni" ma być też osoba odpowiedzialna za sprawy kobiet i równości oraz jego rzecznik.

W "gabinecie cieni" działać mają posłowie i senatorowie Platformy, ich prace mają wspierać samorządowcy i eurodeputowani PO.

Dekadę temu, w czasie poprzednich rządów PiS, Platforma również miała podobny "gabinet", nazwany "Zespołem rzeczników Platformy Obywatelskiej". Powołany w styczniu 2006 roku zespół liczył 21 osób; jego prace koordynował Jan Rokita.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA