REKLAMA

W czwartek posiedzenie rządu

  • Autor: PAP/JS
  • 27 grudnia 2016 14:20
W czwartek posiedzenie rządu Rząd zajmie się m.in. projektem zmian w Kodeksie karnym przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

• W czwartek (29 grudnia) odbędzie się ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Ministrów - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek.
• W porządku obrad znalazły się m.in. propozycje zmian w Kodeksie karnym mające na celu wyeliminowanie uchylania się od obowiązku alimentacyjnego.

Rząd zajmie się m.in. projektem zmian w Kodeksie karnym przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jak napisano w uzasadnieniu, celem jest poprawa efektywności egzekwowania przez osoby uprawnione świadczeń alimentacyjnych oraz wyeliminowania celowego uchylania się od prawnego obowiązku alimentacji poprzez zatajanie dochodów i posiadanego majątku.

W projekcie proponuje się "eliminację dotychczasowych znamion w postaci uporczywości i niemożności zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych osoby uprawnionej na rzecz bardziej obiektywnego kryterium w postaci zaległości alimentacyjnych stanowiących równowartość co najmniej trzech świadczeń okresowych albo opóźnienia zaległego świadczenia innego niż okresowe wynoszącego co najmniej trzy miesiące".

Rada Ministrów zajmie się też projektem zmian w ustawie o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. W czwartek ministrowie omówią także projekt zmian w Prawie o miarach oraz ustawie o wojewodzie i administracji rządowej w województwie.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przedstawi z kolei projekt noweli ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki.

Jak powiedział w zeszłym tygodniu wiceminister rodziny i pracy Marcin Zieleniecki, na najbliższym posiedzeniu rząd miałby się zająć rekomendacjami ws. systemu emerytalnego. Ten punkt nie został jednak uwzględniony w dostępnym obecnie porządku czwartkowych obrad Rady Ministrów.

Przygotowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rekomendacje przyjęły Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów i Komitet Stały Rady Ministrów.

Wśród rekomendacji znalazła się propozycja, by 75 proc. środków OFE przekazać na prywatne oszczędności emerytalne Polaków.

25 proc. środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) ma zostać przekazanych do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a jednocześnie ich wartość zewidencjonowana na indywidualnych subkontach Polaków, prowadzonych przez ZUS. Pozostałe 75 proc. aktywów będzie przekazane do zarządzania przez fundusze inwestycyjne, które powstaną z przekształcenia obecnych OFE.

Zgodnie z komunikatem Komitetu Ekonomicznego rekomendacja ta jest zgodna z koncepcją przebudowania modelu funkcjonowania OFE wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Według niego większość środków z OFE powinna znaleźć się na indywidualnych kontach emerytalnych Polaków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA