REKLAMA

W czwartek spotkanie zarządu PO z europosłami

  • Autor: PAP/JS
  • 07 lutego 2018 17:56
W czwartek spotkanie zarządu PO z europosłami Lider PO spotkał się w środę z ambasadorem USA Paulem Jonesem. Po rozmowie zapowiedział, że Platforma złoży w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o IPN (fot. twitter)

Międzynarodowa sytuacja Polski w związku z podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o IPN oraz przyszłość funduszy europejskich - to główne tematy czwartkowego (8 lutego) posiedzenia zarządu PO, na które zaproszeni zostali europosłowie Platformy.

Godzina rozpoczęcia spotkania nie jest jeszcze znana; ma to być po południu lub wieczorem.

Lider PO Grzegorz Schetyna, zapowiadając spotkanie, mówił podczas środowej konferencji prasowej, że ma ono służyć konsultacjom "następnych wspólnych kroków dotyczących polityki historycznej i aktywności dyplomatycznej" Platformy.

"Dzisiaj to opozycja musi walczyć o dobre imię Polski, o polską pozycję i reputację na świecie, bo rząd tego albo nie potrafi robić, albo jak prezydent Duda, wywiesza białą flagę, czy tak, jak premier Morawiecki - przekazuje polską dyplomację w ręce wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego" - powiedział Schetyna.

Rzecznik PO Jan Grabiec poinformował, że dwa główne tematy czwartkowej narady to sytuacja międzynarodowa Polski w związku z nowelizacją ustawy o IPN oraz unijna perspektywa budżetowa na lata 2021-2027.

"Chcemy porozmawiać o strategii działania na najbliższe miesiące, zarówno naszych europosłów, jak i całej partii w kontekście obecnej sytuacji międzynarodowej Polski, ale również tego, co się będzie działo w przyszłym roku, czyli gry o pieniądze w Unii Europejskiej" - zaznaczył Grabiec.

Jak dodał, diagnoza europosłów Platformy jest taka, że Prawo i Sprawiedliwości nie robi nic, by postarać się o jak największe środki dla naszego kraju w kolejnej perspektywie budżetowej.

"Nie ma żadnej walki w komisjach w Parlamencie Europejskim, nie prowadzą żadnych rozmów, negocjacji. Nasi europosłowie obawiają się, że będziemy przegrywać kolejne głosowania, będą przyjmowane kolejne kryteria, które mogą sprawić, że Polska dostanie mniej pieniędzy" - podkreślił rzecznik PO.

Według niego w takiej sytuacji pewną pozytywną dla Polski rolę ma do odegrania Platforma. "Mamy większe możliwości niż PiS, ponieważ jesteśmy członkami większej grupy politycznej w europarlamencie, więc możemy i w pracach komisyjnych i stanowiskach parlamentu wspierać te rozwiązania, które dają nam więcej pieniędzy" - dodał Grabiec.

Prawo i Sprawiedliwość ma obecnie 19 europosłów, którzy należą w PE do 74-osobowej grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów; 18 deputowanych PO (i czterech z PSL) zasiada w grupie Europejskiej Partii Ludowej (217 europosłów).

Lider PO spotkał się w środę z ambasadorem USA Paulem Jonesem. Po rozmowie zapowiedział, że Platforma złoży w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o IPN, którego celem miałyby być zmiany w najbardziej kontrowersyjnych przepisach. Jak mówił, nowe regulacje powinny być "jak najbardziej precyzyjne", by skutecznie realizować polską politykę historyczną".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA