REKLAMA

W czwartek w Izraelu spotkanie zespołów ds. relacji polsko-izraelskich

  • Autor: PAP/JS
  • 27 lutego 2018 19:21
W czwartek w Izraelu spotkanie zespołów ds. relacji polsko-izraelskich Cichocki pytany w Polskim Radiu 24, jakie są jego oczekiwania w związku ze spotkaniem zespołów, odparł, że liczy, iż doprowadzi ono do "deeskalacji niepotrzebnego napięcia" (fot. MSZ)

Polska delegacja rządowa pod przewodnictwem wiceministra spraw zagranicznych Bartosza Cichockiego spotka się w czwartek (29 lutego) w Izraelu ze swoim odpowiednikiem, w celu podjęcia dialogu - poinformowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

  • "Jeśli będą jeszcze jakieś niejasności na tym etapie ze strony izraelskiej jak należy rozumieć zakres działania ustawy, to chętnie odpowiemy na te pytania" - zapewnił Cichocki.
  • Dodał, że strona polska liczy na podjęcie procesu długofalowego, który - jak mówił - "dotknie tego, co ujawniło się w debacie izraelskiej, ale także międzynarodowej, pokładów niewiedzy o historii stosunków polsko-żydowskich".
  • "Wierzę w to, że będzie to początek próby znalezienia jakiegoś wyjścia z sytuacji, która myślę, że nie została we właściwy sposób odczytana przez niektórych ludzi za granicą" - dodał Morawiecki.

"Polski rząd uzgodnił ze stroną izraelską termin spotkania zespołu ds. relacji polsko-izraelskich. To zespół, o którym rozmawiali podczas rozmowy telefonicznej premier Mateusz Morawiecki i premier Benjamin Netanjahu" - powiedziała Kopcińska.

Jak dodała "polska delegacja rządowa" pod przewodnictwem ministra Cichockiego "spotka się ze swoimi odpowiednikami w czwartek w celu podjęcia dialogu".

"Zarówno Polska, jak i Izrael chcą prowadzić realny dialog o wszystkich sprawach, które od miesiąca są w centrum zainteresowania naszych rządów i naszych społeczeństw" - powiedziała Kopcińska.

Cichocki pytany w Polskim Radiu 24, jakie są jego oczekiwania w związku ze spotkaniem zespołów, odparł, że liczy, iż doprowadzi ono do "deeskalacji niepotrzebnego napięcia". "Rozpocznie proces, w którym zbudujemy więcej zaufania we wzajemnych relacjach, że uruchomimy proces, który spowoduje upewnienie się obu naszych społeczeństw, polskiego i izraelskiego, że stoimy na gruncie prawdy historycznej i że nie ma wątpliwości co do gwarancji dla wolności badań historycznych" - powiedział.

Minister zastrzegł, że polscy przedstawiciele nie jadą do Izraela w celu negocjacji treści ustawy o IPN. "Nasz ustrój konstytucyjny nie przewiduje takiej formuły, żeby zespół premiera jechał do obcego państwa negocjować treść ustawodawstwa narodowego" - wskazał.

"Jeśli będą jeszcze jakieś niejasności na tym etapie ze strony izraelskiej jak należy rozumieć zakres działania ustawy, to chętnie odpowiemy na te pytania" - zapewnił Cichocki.

Dodał, że strona polska liczy na podjęcie procesu długofalowego, który - jak mówił - "dotknie tego, co ujawniło się w debacie izraelskiej, ale także międzynarodowej, pokładów niewiedzy o historii stosunków polsko-żydowskich". "Obawiam się, że także pokładów niechęci w stosunku do Polaków" - powiedział Cichocki.

"Nasza delegacja udaje się do Izraela, do Jerozolimy, na rozmowy z naszymi partnerami izraelskimi. Jest to zgodne z naszymi wcześniejszymi uzgodnieniami z panem premierem (Izraela, Benjaminem) Netanjahu, z którym rozmawiałem parę razy. I na pewno chcemy rozpocząć realny, dobry, konstruktywny dialog ze stroną izraelską, taki dialog, który uwzględni naszą wrażliwość, uwzględni też wrażliwość naszych partnerów izraelskich" - powiedział premier Mateusz Morawiecki w TVP3 Poznań.

"Wierzę w to, że będzie to początek próby znalezienia jakiegoś wyjścia z sytuacji, która myślę, że nie została we właściwy sposób odczytana przez niektórych ludzi za granicą" - dodał Morawiecki.

Jak ocenił, "do tego doszło jeszcze trochę emocji po obu stronach". "Sądzę, że taki dialog, który nasza delegacja przeprowadzi ze swoimi odpowiednikami - bo to zarówno prawnicy ministerstwa spraw zagranicznych, ministerstwa sprawiedliwości, również naszego IPN, a po stronie izraelskiej ich odpowiednicy - będą w stanie krok po kroku doprowadzić do lepszego porozumienia, do lepszego zrozumienia siebie nawzajem, o to tutaj chodzi" - podkreślił szef rządu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA