REKLAMA

W IPN powstał Wydział Kresowy

  • Autor: PAP/AT
  • 22 marca 2017 07:37
W IPN powstał Wydział Kresowy Wydział Kresowy w IPN zajmie się prowadzeniem prac na terenie dzisiejszej Litwy, Ukrainy, Białorusi (fot.wikipedia.org/Adrian Grycuk)

W IPN utworzyliśmy specjalny Wydział Kresowy, którego zadaniem będzie prowadzenie prac poszukiwawczych na terenie dzisiejszej Litwy, Ukrainy i Białorusi - informuje wiceszef IPN, prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Na pytanie, w jaki sposób zostanie rozwiązana sprawa Kresów, gdzie wielu Żołnierzy Wyklętych zginęło i zostało przez NKWD potajemnie wrzuconych do dołów śmierci, wiceprezes IPN prof. Szwagrzyk odpowiedział: "W IPN utworzyliśmy specjalny Wydział Kresowy, którego zadaniem będzie prowadzenie takich właśnie prac na terenie dzisiejszej Litwy, Ukrainy, Białorusi. Tam leżą nasi bohaterowie i to nie tylko Żołnierze Wyklęci. Chcemy poszukiwać również polskich ofiar UPA na Wołyniu, a także szczątków polskich żołnierzy poległych lub zabitych w 1939 r." - pisze "Nasz Dziennik".

Czytaj też: 13 grudnia: Uchwała, zdjęcia i akcja pamięci IPN

"Tych miejsc jest naprawdę dużo. Chciałbym wspomnieć o Ejszyszkach, gdzie szukamy słynnego komendanta Jana Borysewicza ps. "Krysia". Planujemy przeprowadzić poszukiwania w miejscowościach Tynne, Hołosko, we Lwowie czy w Ostrówkach, gdzie szukamy Polaków zamordowanych przez UPA"- dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA