REKLAMA

W Krynicy rozpoczęło się Forum Polonijne

  • Autor: PAP/JS
  • 06 września 2016 12:27
W Krynicy rozpoczęło się Forum Polonijne Inauguracyjnym posiedzeniem Polonijnej Rady Konsultacyjnej rozpoczęło się w Krynicy Forum Polonijne (fot. Stanisław Karczewski/twitter)

• Inauguracyjnym posiedzeniem Polonijnej Rady Konsultacyjnej rozpoczęło się w Krynicy Forum Polonijne.
• Uczestnicy rozmów, które potrwają do czwartku, mają m.in. omówić politykę państwa wobec Polonii oraz problemy emigracji zarobkowej.

- Polonijna Rada Konsultacyjna to organ doradczy przy marszałku Senatu, który powstał po to, by wsłuchać się w głos przedstawicieli Polonii, dyskutować o ich problemach i potrzebach dotyczących takich kwestii jak system nauczania w polskich szkołach - powiedziała dziennikarzom przed posiedzeniem senator Janina Sagatowska (PiS).

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w poniedziałek powołał 16 członków Polonijnej Rady Konsultacyjnej. Rada składa się z reprezentantów organizacji polonijnych; będzie doradzać Senatowi w sprawach dotyczących Polaków za granicą.

We wtorek w Krynicy Rada zebrała się na obrady po raz pierwszy.

Posiedzeniem Rady zainaugurowano Forum Polonijne w Krynicy - przedsięwzięcia towarzyszącego Forum Ekonomicznemu.

- Chcemy w szczególności zwrócić uwagę na oświatę i kulturę. Chcemy się wspólnie zastanowić, jak pielęgnować kulturę wśród Polaków za granicą i jak nauczać języka polskiego, by to służyło im tam, w krajach, w których mieszkają - mówiła senator Sagatowska.

Tematami rozmów na Forum Polonijnym mają być także m.in. polityka państwa wobec Polonii, problemy emigracji zarobkowej, poprawa wizerunku Polski, ale także nowe technologie.

Forum Polonijne potrwa do czwartku (8 września). Mają wziąć w nim udział m.in. szef gabinetu prezydenta Adam Kwiatkowski, wiceszef MSZ Jan Dziedziczak, członkowie Polonijnej Rady Konsultacyjnej, przedstawiciele organizacji polonijnych oraz zagraniczni naukowcy polskiego pochodzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA