REKLAMA

W Mławie będzie hucznie obchodzone święto Wojsk Lądowych

  • Autor: PAP/GP
  • 26 sierpnia 2016 10:35
W Mławie będzie hucznie obchodzone święto Wojsk Lądowych W południe w sobotę (27 sierpnia) rozpocznie się uroczysty apel, podczas którego zostaną wyróżnieni zasłużeni żołnierze i cywile.(fot.:twitter.com/dgeneralnersz)

• Uroczystości z okazji święta Wojsk Lądowych, m.in. z defiladą i prezentacją sprzętu wojskowego, są zaplanowane na sobotę (27 sierpnia) w Mławie (Mazowieckie).
• Będą połączone z rekonstrukcją bitwy, do której doszło pod tym miastem we wrześniu 1939 r.

Święto największego rodzaju sił zbrojnych przypada 12 września, w rocznicę wiktorii wiedeńskiej. W tym roku obchody odbędą się w ostatni piątek i sobotę sierpnia, razem z uroczystościami z okazji 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz bitwy pod Mławą.

Inicjatywa takich obchodów wyszła od władz miasta i została poparta przez Inspektorat Wojsk Lądowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. "Przychyliłem się do tego pomysłu z kilku powodów. Po pierwsze, ze względu na patriotyzm, który widać w społeczności mławskiej, która od kilku lat przygotowuje widowiskową rekonstrukcję. Po drugie, Mława jest ważna w obecnej sytuacji geopolitycznej i militarnej jako część flanki wschodniej. Chcemy pokazać siły zbrojne w tej części Polski, a nie tylko w Warszawie" - powiedział PAP inspektor Wojsk Lądowych gen. broni Leszek Surawski.

Generał w rekonstrukcje w Mławie jest zaangażowany od 2008 r., kiedy dowodził 20 Bartoszycką Brygadą Zmechanizowaną. Dziedziczy ona tradycje 20 Dywizji Piechoty, która we wrześniu 1939 r. skutecznie broniła się pod Mławą. "20 Dywizja jako jedną z nielicznych nie przegrała, ale na rozkaz wyszła z walki" - przypomniał Surawski.

Czytaj: MON podnosi alarm wobec działań i manewrów Rosji, na razie narada

W sobotę rano w Uniszkach Zawadzkich pod Mławą, na polu bitwy z 1939 r., rozpocznie się piknik militarny. Będzie można na nim zobaczyć uzbrojenie i wyposażenie ze wszystkich dywizji i samodzielnych brygad. Prezentować się będą także przedsiębiorstwa z polskiej zbrojeniówki.

W południe rozpocznie się uroczysty apel, podczas którego zostaną wyróżnieni zasłużeni żołnierze i cywile. Uroczystość zakończy defilada pododdziałów ze wszystkich związków taktycznych Wojsk Lądowych.

W siłach lądowych służy 50 tysięcy żołnierzy, źródło: twitter.com/dgeneralnersz

Natomiast jeszcze w piątek wieczorem przy Pomniku Piechura w Uniszkach Zawadzkich koło Mławy odbędzie się msza święta w intencji Wojsk Lądowych oraz poległych w bitwie pod Mławą. Nabożeństwu będzie przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Następnie odbędzie się apel pamięci, po którym przed pomnikiem zostaną zapalone 864 znicze, upamiętniające poległych w bitwie z września 1939 r.

Generał podkreślił, że Wojska Lądowe są trzonem sił zbrojnych, a współcześni żołnierze pod względem patriotyzmu, odwagi, waleczności i zaangażowania nie różnią się od tych, którzy walczyli pod Wiedniem w 1683 r. i pod Mławą w 1939 r. Surawski zaznaczył, że Wojsko Polskie, a szczególnie Wojska Lądowe były zaangażowane w szczyt NATO w Warszawie oraz Światowe Dni Młodzieży, wystawiając w jednym i drugim przypadku po kilka tysięcy żołnierzy. Przypomniał też pomoc udzielaną ofiarom klęsk żywiołowych w ubiegłych latach.

W Wojskach Lądowych służy ok. 50 tys. żołnierzy, czyli około połowy wszystkich polskich wojskowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA