REKLAMA

W MSZ odbyły się konsultacje polsko-fińskie

  • Autor: PAP/JS
  • 11 marca 2016 10:15
W MSZ odbyły się konsultacje polsko-fińskie Rozmowy w MSZ dotyczyły m.in. polityki migracyjnej (fot. msz.gov.pl)

Wiceministrowie Katarzyna Kacperczyk i Marek Ziółkowski rozmawiali w Warszawie z podsekretarz stanu w MSZ Finlandii Anne Sipilӓinen o polityce migracyjnej, polityce bezpieczeństwa i współpracy polsko-fińskiej.

Wiceminister Kacperczyk podkreśliła znaczenie zainaugurowanej w grudniu 2011 r. wzmocnionej współpracy Polski i Finlandii. Pięć lat temu do priorytetowych obszarów dwustronnych relacji zaliczono gospodarkę, kwestie energetyczne, politykę wschodnią, bezpieczeństwo, edukację, ochronę środowiska, technologie informacyjne i telekomunikacyjne. - Doświadczenie wspólnych projektów, konsultacji politycznych i spotkań ekspertów potwierdziło zasadność ówczesnego wyboru - zaznaczyła wiceminister Kacperczyk. - W obliczu wydarzeń w sąsiedztwie UE i biorąc pod uwagę położenie Polski i Finlandii trudno dziś wyobrazić sobie spotkanie dwustronne bez dyskusji o polityce wschodniej, wyzwaniach bezpieczeństwa regionalnego, migracjach, ale także o potencjale rozwoju relacji handlowych.

Wiceminister przedstawiła także dorobek ośmiu miesięcy polskiego przewodnictwa w Radzie Państw Morza Bałtyckiego i plany dotyczące najbliższych miesięcy. Obie strony zgodziły się, że dla przyszłości Bałtyku istotna jest bliska współpraca wszystkich partnerów ukierunkowana na zapewnienie regionowi bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju.

Rozmowy wiceministra Marka Ziółkowskiego z podsekretarz stanu  Anne Sipilӓinen dotyczyły polityki bezpieczeństwa, w tym współpracy NATO z kluczowymi partnerami. Dyskusja dotyczyła również trwających prac nad Europejską Strategią Globalną i rozwoju sytuacji bezpieczeństwa w Europie Wschodniej.

Wiceminister Ziółkowski podkreślił duże znaczenie, jakie Polska przykłada do współpracy między NATO a Finlandią - Polska i Finlandia mają zbliżoną percepcję zagrożeń. Jesteśmy zaniepokojeni znacznym pogorszeniem sytuacji bezpieczeństwa w basenie Morza Bałtyckiego - powiedział. Rozmówcy zgodzili się, że perspektywicznym obszarem współpracy jest przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym. Szczegółowo omówiono również sytuację w konflikcie rosyjsko-ukraińskim. Jak podkreśliły obie strony, pełna realizacja porozumień mińskich nie będzie możliwa bez implementacji tej części porozumienia, która dotyczy bezpieczeństwa, obecności obcych wojsk na terytorium Ukrainy oraz przywrócenia ukraińskiej kontroli na granicy z Rosją.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA