REKLAMA

W niedzielę w Przemyślu spotkanie szefów parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej

  • Autor: PAP/JS
  • 02 grudnia 2016 14:45
W niedzielę w Przemyślu spotkanie szefów parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej Inicjatorem rozmów jest marszałek Sejmu Marek Kuchciński (fot.twitter.com)

• W niedzielę (4 grudnia) w Przemyślu odbędzie się robocze spotkanie szefów parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej.
• Będą rozmawiać m.in. o przyszłości Unii Europejskiej i roli parlamentów narodowych.

Inicjatorem rozmów jest marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Obrady rozpoczynają się w niedzielę o godz. 9.45. Planowana jest też uroczystość - z udziałem szefów parlamentów państw V4 - nadania jednemu ze skwerów w Przemyślu nazwy - Skwer Wyszehradzki.

Jak poinformowała Kancelaria Sejmu głównymi tematami rozmów szefów izb parlamentarnych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, będą silne parlamenty narodowe, wartości w Unii Europejskiej, przyszłości Wspólnoty oraz kwestie praktyczne związane z działalnością Grupy Wyszehradzkiej.

Czytaj też: Grupa Wyszehradzka powoła centrum zarządzania kryzysem migracyjnym

Według Kancelarii Sejmu, tematy spotkania wpisują się w priorytety polskiej prezydencji w Grupie, którymi są m.in.: wzmocnienie dialogu, budowanie jedności w oparciu o dziedzictwo i wspólne wartości - szefowie parlamentów państw Grupy V4 będą mieli też okazję, aby omówić nowe inicjatywy informacyjne i edukacyjne.

Podczas spotkania politycy odniosą się także do zagadnień związanych z działalnością Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, który jest obecnie jedyną zinstytucjonalizowaną formą współpracy wyszehradzkiej, a do jego zadań należy budowa wspólnej tożsamości narodów wyszehradzkich oraz wspieranie współpracy kulturalnej, naukowej i edukacyjnej.

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r. Prezydencja w Grupie pełniona jest na zasadzie rotacji i trwa rok. Od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. prezydencję w Grupie sprawuje Polska. Przez 25 lat swojej działalności V4 rozwinęło bliską współpracę opartą na wspólnych wartościach i interesach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA