REKLAMA

W niedzielę wspólne protesty KOD, PO i Nowoczesnej przed świętokrzyskimi sądami

  • Autor: PAP/JS
  • 27 września 2017 16:10
W niedzielę wspólne protesty KOD, PO i Nowoczesnej przed świętokrzyskimi sądami Wspólne protesty KOD, PO i Nowoczesnej odbędą się w niedzielę przed Sądem Okręgowym w Kielcach oraz sądami w Starachowicach i Skarżysku (fot.pixabay.com)

Przed sądami w Kielcach, Starachowicach i Ostrowcu odbędą się w niedzielę (1 października) wspólne protesty PO, KOD i Nowoczesnej. To odpowiedź tych ugrupowań na propozycje prezydenta Andrzeja Dudy dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego.

"Propozycje pana prezydenta są mistyfikacją autonomii i samodzielności sądów. To propozycje PiS, które łamią konstytucję" - powiedział Paweł Zalewski (PO) na środowej konferencji prasowej w Kielcach. Według niego całkowicie niekonstytucyjny jest m.in. przepis o wygaszeniu kadencji członków KRS i ich wybór "jakby od nowa". Zdaniem działacza Platformy propozycje prezydenta są sprzeczne z konstytucją w wielu innych punktach.

Marek Kowalski z zarządu świętokrzyskich struktur Nowoczesnej dodał, że już w lipcu wiele osób podejrzewało, że weta prezydenta Dudy wobec ustaw o SN i KRS "to jedna wielka farsa". "Teraz stało się to faktem. Projekty prezydenckie pokazują, że w dalszym ciągu trójpodział władzy w Polsce jest zagrożony. We wcześniejszych projektach PiS to minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mógł mieć kontrolę nad sądownictwem, teraz będzie to miał prezydent" - zauważył działacz Nowoczesnej.

Szefowa świętokrzyskiego KOD Monika Szafraniec oceniał, że propozycje prezydenta "uderzają w obywateli i niszczą tarczę, jaką są sądy". "Musimy znowu wyjść na ulice. Wzywamy wszystkie osoby, które uczestniczyły w lipcowych protestach, aby znów upomniały się o praworządność w Polsce" - apelowała Szafraniec.

Wspólne protesty KOD, PO i Nowoczesnej odbędą się w niedzielę przed Sądem Okręgowym w Kielcach oraz sądami w Starachowicach i Skarżysku. Początek manifestacji o godz. 19.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA