REKLAMA

W ocenie Kancelarii Prezydenta awantura z Trybunałem jest zakończona

  • Autor: PAP/GP
  • 11 stycznia 2016 09:22
W ocenie Kancelarii Prezydenta awantura z Trybunałem jest zakończona Sadurska: Ustawa o TK funkcjonuje, jest ogłoszona, jest obowiązująca (fot. A.Grycuk/wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym została podpisana, obowiązuje i sprawa Trybunału jest zamknięta - powiedziała w poniedziałek szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska.

Sadurska była pytana w radiu RMF FM m.in., czy podczas niedawnej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim zarysował się jakiś kompromis w sprawie Trybunału, a także czy prezydent przed podpisaniem ostatniej ustawy o TK konsultował się z prawnikami krytycznymi wobec tego dokumentu.

- Wracamy do tematu, który, moim zdaniem, w tym momencie jest już zakończony. Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym funkcjonuje, jest ogłoszona, jest obowiązująca - powiedziała Sadurska. - W tym momencie mamy taką sytuację, że mamy 15 sędziów i sprawa Trybunału jest zamknięta - dodała.

Wyraziła też nadzieje, że odłożenie przez TK planowanej na 12 stycznia rozprawy, podczas której miała być badana konstytucyjność uchwał unieważniających wybór pięciu sędziów TK i powołujących pięciu nowych, będzie przełożone w następne działania, typu dopuszczenie tych pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego do orzekania.

Szefowa Kancelarii Prezydenta była pytana, czy byłby możliwy kompromis polegający na tym, że prezydent zaprzysiągłby trzech sędziów wybranych w październiku (tych, których wyboru TK nie zakwestionował), a ci wybrani przez obecny Sejm i już zaprzysiężeni wchodziliby na miejsce tych, którym będzie się kończyć kadencja.

- To by było złamanie konstytucji - odpowiedziała Sadurska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • sonia1940 2016-01-19 10:35:00
    Strony powinny iść na kompromis, dość tych waśniREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA