REKLAMA

W PK kolejne sprzeciwy, zażalenia na decyzje dot. ekshumacji - w sumie 22

  • Autor: PAP/JS
  • 28 listopada 2016 16:34
W PK kolejne sprzeciwy, zażalenia na decyzje dot. ekshumacji - w sumie 22 Fragmenty wraku TU-154 M, który rozbił się pod Smoleńskiem (fot.wikipedia.org/Serge Serebro, Vitebsk Popular News)

• Do Prokuratury Krajowej wpłynęły kolejne dwa zażalenia, sprzeciwy dotyczące ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej; w sumie wpłynęło ich już 22.
• Także Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymał trzy skargi dot. planowanych ekshumacji.

Rzeczniczka PK Ewa Bialik ujawniła, że składane do Prokuratury Krajowej pisma przyjmują różne formy - są to zarówno zażalenia na ekshumację, jak i sprzeciwy dotyczące decyzji o niej oraz wnioski o jej uchylenie. Zapewniła, że na wszystkie te pisma strony otrzymują sukcesywnie odpowiedzi "w trybie przewidzianym w przepisach postępowania karnego", a także pouczenia o przysługujących im uprawnieniach procesowych.

Prokurator już wcześniej informowała, że do prokuratury wpłynęły też wnioski o przeprowadzenie ekshumacji, a także pisma i prośby o udzielenie bliższych informacji co do terminu i przebiegu czynności. Prokuratura od początku stoi na stanowisku, że przepisy Kodeksu postępowania karnego nie przewidują możliwości złożenia zażalenia na decyzję o ekshumacjach. Wskazywał na to m.in. podczas specjalnej konferencji w Prokuraturze Krajowej nt. śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek.

Czytaj też: Projekt PO: Możliwość wniesienia do sądu zażalenia na decyzję o ekshumacji

Z kolei biuro prasowe RPO poinformowało, że do Rzecznika wpłynęły trzy skargi dot. ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej. Rzecznik Adam Bodnar kilka razy wypowiadał się w tej sprawie. Podkreślał, że Kpk przewiduje zażalenie m.in. na "inne czynności" prokuratury, a w tym pojęciu można pomieścić również ekshumację. Wskazał art. 236. par. 1. Kpk, który mówi, że na postanowienie dot. przeszukania, zatrzymania rzeczy i w przedmiocie dowodów rzeczowych oraz na inne czynności przysługuje zażalenie osobom, których prawa zostały naruszone. Według RPO, zażalenie na postanowienie wydane lub czynność dokonaną w postępowaniu przygotowawczym rozpoznaje sąd rejonowy, w którego okręgu prowadzone jest postępowanie.

W zamieszczonym na stronie RPO stanowisku Bodnar zaznaczył, że "ustawa nie może zamykać drogi sądowej w przypadku, gdy osoba bliska uważa, iż zarządzenie przez prokuratora ekshumacji narusza kult osoby zmarłej". "Konsekwencją odmiennego poglądu w tym zakresie byłaby utrata przez Konstytucję przymiotu najwyższego prawa Rzeczypospolitej Polskiej. Gdyby przyjąć, że w sprawie zarządzenia ekshumacji przez prokuratora nie ma dostępu do sądu, byłby to jedyny przypadek, w którym to samo dobro osobiste w postaci kultu osoby zmarłej nie podlegałoby ochronie sądowej" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wdzivny 2016-11-28 17:03:55
    Zdumiewające, że w demokratycznym państwie prokurator do woli może grzebać w szczątkach osób bliskich obywatelom bez ich zgody tylko po ,by nagiąć ekspertyzy do wymagań prawd Macierewicza.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA