REKLAMA

W Płocku obraduje zjazd "Solidarności". Przyjadą Andrzej Duda i Beata Szydło

 • Autor: PAP/GP
 • 24 listopada 2016 10:53
W Płocku obraduje zjazd "Solidarności". Przyjadą Andrzej Duda i Beata Szydło Andrzej Duda podkreśla, jak ważny jest dla niego związek i Solidarność jako wartość. Mówił o tym na obradach ONZ. (fot.:Andrzej Hrechorowicz/KPRP/prezydent.pl)

• W Płocku (Mazowieckie) rozpoczął się w czwartek 28. Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”, w którym uczestniczy 325 działaczy związku z całej Polski.
• Gośćmi zjazdu w pierwszym z zaplanowanych dwóch dni obrad będą prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

28. Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność", będący najwyższą władzą tego związku, obraduje w hali widowisko-sportowej Orlen Arena. Podczas czwartkowej inauguracji najbardziej zasłużonym członkom "S" prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe: Złote Krzyże Zasługi oraz Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski.

Delegaci Solidarności, w tym szefowie zarządów regionów i rad krajowych poszczególnych sekretariatów branżowych, a także przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów, omówią m.in. dotychczasową realizację "Umowy programowej" z prezydentem oraz deklaracji wyborczych PiS z 2015 r.

Zjazd odbywa się pod hasłem: "Dialog społeczny - drogą do normalności". W głównej części czwartkowych obrad, po godz. 11., oczekiwane są wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy oraz premier Beaty Szydło.

Gdy w maju 2015 r., w trakcie kampanii przed wyborami prezydenckimi, Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" udzieliła poparcia Andrzejowi Dudzie, w zawartej ze związkiem "Umowie programowej" wówczas jeszcze kandydat PiS na prezydenta zobowiązał się do realizacji programu opartego na czterech filarach, które uznał za najważniejsze: rodzina, praca, bezpieczeństwo i dialog.

Czytaj: Prezydent spotkał się z górniczymi związkowcami

Szef Solidarności Piotr Duda powiedział PAP, że obecny zjazd to bardzo ważne wydarzenie dla związku, będąc podsumowaniem nie tylko dotychczasowej kadencji prezydenta Andrzeja Dudy i rządów PiS, ale przede wszystkim dwuletniej kadencji władz samego związku i realizacji jego postulatów.

"To będzie sprawozdanie i podsumowanie tego, co udało się nam zrealizować z naszego najważniejszego dokumentu, jakim jest Uchwała programowa. Można powiedzieć, że to wszystko wychodzi na plus. Przypominam sobie próby realizacji Uchwały programowej przy rządach PO i PSL, to niestety prawie nic nie udało się nam zrealizować. Rząd PO i PSL nie chciał realizować pro-pracowniczych rozwiązań, był antypracowniczy, antyzwiązkowy. Dzisiaj po tych ostatnich dziewięciu miesiącach, i Rady Dialogu Społecznego i funkcjonowania rządu, można powiedzieć, że te postulaty, które wpisaliśmy w Uchwałę programową zostały prawie zrealizowane" - oświadczył Piotr Duda.

Andrzej Duda regularnie spotyka się z Polakami, źródło: twitter.com/prezydentpl

"Najważniejsze jest to, że rząd chce rozmawiać. Bo poprzedni rząd przychodził tylko i informował co ma zamiar zrobić" - podkreślił Duda.

Zasadnicza część zjazdu dotyczyć będzie właśnie roli dialogu społecznego, a także funkcjonowania powołanej przez prezydenta w 2015 r. Rady Dialogu Społecznego (RDS) - od października przewodniczy temu gremium prezydent Konfederacji "Lewiatan" Henryka Bochniarz, która w związku z upływem kadencji zastąpiła tam Piotra Dudę.

Uczestnicy zjazdu wezmą udział w przygotowanym przez ekspertów Komisji Krajowej NSZZ "S" panelu dyskusyjnym "Kodyfikacja prawa pracy szansą na rozwój dialogu społecznego".

W ostatnim czasie w ramach RDS powstała grupa robocza do spraw europejskiego dialogu społecznego, której moderatorami są przedstawiciele pracodawców - ze strony Związku Rzemiosła Polskiego oraz związków zawodowych - ze strony NSZZ "S". Celem grupy jest m.in. wspieranie, koordynowanie i monitorowanie działań służących efektywnemu wdrażaniu w Polsce porozumień ramowych i uzgodnień obejmujących europejski dialogu społeczny oraz wzmocnienie roli związków i pracodawców w inicjatywach związanych z procesem zarządzania gospodarczego w UE.

Druga część zjazdu, w piątek, poświęcona będzie wewnętrznym sprawom związku, w tym przede wszystkim zmianom w jego statucie, który powstał jeszcze w 1980 r. i od tego czasu był wielokrotnie uzupełniany o nowe zapisy, a w ocenie delegatów wymaga obecnie uporządkowania. Delegaci zapoznają się jednocześnie z wynikami aktualnych prac Komisji Krajowej NSZZ "S" - jednym z tematów ostatniego jej posiedzenia było omówienie kampanii społecznej dotyczącej ochrony znaku związku, który jest prawnie zastrzeżony.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA