REKLAMA

W Polsce jest potrzeba uchwalenia nowej konstytucji?

  • Autor: PAP/AS
  • 17 stycznia 2016 09:18
W Polsce jest potrzeba uchwalenia nowej konstytucji? Budynek Sądu Najwższego (fot. Spens03/wikipedia/CC BY-SA 3.0)

O potrzebie uchwalenia nowej ustawy zasadniczej rozmawiali w sobotę 16 stycznia uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Poselski Zespół na rzecz Nowej Konstytucji. Tematem pierwszej dyskusji w tej sprawie był wymiar sprawiedliwości.

"Zespół poselski stawia sobie za cel zachęcenie obywateli do prowadzenia dyskusji na temat nowej ustawy zasadniczej, ponieważ uznajemy, że obecna konstytucja jest źródłem wielu patologii. Dzisiaj na tej sali mówiliśmy o patologiach w wymiarze sprawiedliwości. Przyjechali tu ludzie z całej Polski, żeby dać przykład tego, jak zostali skrzywdzeni przez sądy, przez prokuraturę przez urzędy skarbowe" - powiedział podczas konferencji prasowej, podsumowującej spotkanie, wiceprzewodniczący zespołu Janusz Sanocki (niez.).

Jego zdaniem opowieści ludzi przedstawione podczas spotkania były - jak to określił - "wstrząsającym wydarzeniem". "Te nasze spotkania będą kontynuowane. Będą kolejne konferencje, konferencje regionalne. Zachęciliśmy też uczestników do zakładania takich biur interwencji społecznej, gdzie będą opisywane i zbierane sprawy krzywd sądowych i tego, jak instytucje państwa, które powinny ochraniać, krzywdzą obywateli. Wydamy czarną księgę. Teraz wydaliśmy pierwszy raport na podstawie pierwszych ankiet, które do nas docierają. Będziemy to kontynuować" - powiedział poseł.

Dodał, że powołany został także zespół ekspercki, którego organizacją zajmie się poseł Ireneusz Zyska (Kukiz'15). "Zespół będzie pracował na konkretnymi rozwiązaniami ustrojowymi. To będzie też szeroko dyskutowane mamy nadzieję poza murami parlamentu, po prostu przez obywateli" - powiedział Sanocki. Jego zdaniem dla zmiany konstytucji w Polsce trzeba szukać siły sprawczej poza murami parlamentu. "Dlatego odwołujemy się do obywateli" - powiedział poseł.

Do uczestników sobotniej Konferencji "Konstytucja - Wymiar Sprawiedliwości i Obywatele", list skierował przewodniczący poselskiego zespołu Kornel Morawiecki (Kuzkiz'15). "Wymiar sprawiedliwości ma działać zgodnie z odczuciami zwykłych ludzi. Ma pomagać ogółowi i Polsce. Wierzę, że nasza konferencja przysłuży się takim celom na dziś i na jutro, że przybliży szansę stworzenia nowej, głęboko sprawiedliwej konstytucji na stulecie odzyskania niepodległości, na 2018 roku" – napisał Morawiecki w liście odczytanym przez posłankę Małgorzatę Zwiercan (Kukiz'15).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Państwo przestępcze w UE! 2016-08-14 10:05:59
    Owszem lecz nie w tej kadencji, z uwagi na brak wystarczającej ilości głosów ustawodawców ze strony prawicy na przepchnięcie tak kontrowersyjnej noweli, podobnie jak wprowadzanie zmian ustrojowych do Konstytucji w przedmiocie nowel o Trybunale Konstytucyjnym co osłabia wiarygodność Państwa prawa Polski w świecie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA