REKLAMA

W Sejmie będzie debatowany wniosek o dymisję Mariusza Błaszczaka

  • Autor: PAP/GP
  • 15 marca 2016 18:40
W Sejmie będzie debatowany wniosek o dymisję Mariusza Błaszczaka Sejm zajmie się też prawdopodobnie projektem specustawy przygotowanej w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży i wizytą papieża Franciszka. (fot.:twitter.com/kancelariasejmu)

Sejm na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu rozpatrzy wniosek PO o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka. Posłowie mają też zająć się m.in. projektami związanymi z organizacją szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży.

Platforma złożyła wniosek o wotum nieufności wobec szefa MSWiA pod koniec lutego. Wniosek PO prawdopodobnie poprą kluby Nowoczesna i PSL. Przeciwko, oprócz PiS, będzie Kukiz'15.

Według PO, szef MSWiA nie sprawuje właściwego nadzoru nad policją. Świadczy o tym - zdaniem polityków Platformy - m.in. sprawa odwołania w połowie lutego szefa KGP insp. Zbigniewa Maja, który pełnił swoją funkcję od grudnia 2015 r. Ponadto Platforma podnosi, że wysokie stanowiska w policji stracili wieloletni funkcjonariusze, a przy odwoływaniu ich nie kierowano się - zdaniem PO - kryteriami kompetencji i oceny dotychczasowego przebiegu służby.

- Skala i tempo przeprowadzonych zmian naraziły policję na obniżenie zdolności do prawidłowego wykonywania zadań i zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom - napisano w uzasadnieniu wniosku PO.

Przeczytaj: Jakie PKB może osiągnąć Polska w 2017 roku?

Z kolei według PiS policja funkcjonuje normalnie, odnosi sukcesy, a wniosek Platformy jest "absurdalny". Sam szef MSWiA mówił w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji, że zmiany w policji są konieczne. Błaszczak wymienił m.in. odblokowanie ścieżki awansów dla młodych policjantów oraz przesunięcie etatów z Komendy Głównej Policji do komend powiatowych. Dodał, że Biuro Spraw Wewnętrznych KGP (czyli policja w policji) będzie podlegać MSWiA.

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych negatywnie zaopiniowała wniosek o odwołanie Błaszczaka; za wyrażeniem negatywnej opinii opowiedziało się 22 posłów komisji; 14 było za opinią pozytywną. Debata nad wnioskiem przewidziana jest w środę w godz. 11-13, a tuż po niej odbyć ma się głosowanie.

Posłowie przeprowadzą też prawdopodobnie drugie czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją szczytu NATO w Warszawie, który odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Projekt tej specustawy zakłada, że zamówienia związane z organizacją szczytu NATO - na dostawy, usługi i roboty budowalne - mają być wyłączone spod przepisów Prawa zamówień publicznych, przy zachowaniu podstawowych standardów.

Sejm zajmie się też prawdopodobnie projektem specustawy przygotowanej w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży i wizytą papieża Franciszka. Projekt dotyczy zasad współpracy organów administracji publicznej, organizatora ŚDM i innych podmiotów przy realizacji wydarzenia. Według rządu ustawa jest konieczna, bo do wydarzeń o charakterze religijnym nie stosuje się przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Papież Franciszek odwiedzi Polskę z okazji Światowych Dni Młodzieży w dniach od 27 do 31 lipca (same DM rozpoczną się dzień wcześniej, czyli 26 lipca - PAP). Będzie w Krakowie, gdzie spotka się z prezydentem, w Częstochowie i Auschwitz-Birkenau. Głównym celem wizyty papieża jest spotkanie z młodymi całego świata.

Przeczytaj: Rządowe decyzje z 15 marca br.

Posłowie rozpatrzą w tym tygodniu również projekt nowelizacji ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium RP. Projekt tworzy podstawy prawne, dzięki którym "obce wojska będą mogły prowadzić operacje wojskowe (inne niż ćwiczenia) w czasie pokoju na terytorium Polski".

Zgodnie z projektem zgodę na pobyt w Polsce wojsk obcych, głównie NATO i UE, w ramach wzmocnienia wojskowego polskich sił zbrojnych w operacjach wojskowych, prowadzonych w naszym kraju w czasie pokoju ma wyrażać prezydent na wniosek szefa MON, po uzyskaniu zgody premiera. W zgodzie będzie określony m.in. cel pobytu i zakres uprawnień obcych wojsk. Sojuszniczym wojskom będzie można przyznać takie uprawnienia, jakie ma Wojsko Polskie.

Posłowie prawdopodobnie zajmą się także rządowym projektem zmian w ustawach o PIT, CIT oraz w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA