REKLAMA

W Sejmie II czytanie prezydenckiego projektu o KRS

  • Autor: PAP/JS
  • 06 grudnia 2017 18:14
W Sejmie II czytanie prezydenckiego projektu o KRS Pierwsze czytanie projektu - a także drugiego prezydenckiego projektu o Sądzie Najwyższym - odbyło się 22 listopada. (fot. Sejm/twitter)

Po południu w Sejmie zaczęło się II czytanie prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała projekt wraz z poprawkami PiS. Głosowanie nad przyjęciem projektu możliwe jest w piątek (8 grudnia).

• Pierwsze czytanie projektu - a także drugiego prezydenckiego projektu o Sądzie Najwyższym - odbyło się 22 listopada.

• W środę (6 grudnia) przed południem Sejm odrzucił wnioski opozycji o odroczenie obrad i o to, by Izba nie zajmowała się przepisami dot. sądownictwa na obecnym posiedzeniu.

• Wcześniej odbyło się już drugie czytanie projektu o SN, który - w związku ze złożonymi poprawkami - ponownie trafił do sejmowej komisji sprawiedliwości.

Projekt Andrzeja Dudy dotyczy m.in. wyboru przez Sejm nowych 15 sędziowskich członków Rady. Dotychczas członków KRS-sędziów wybierały środowiska sędziowskie. Obecni członkowie KRS-sędziowie mają pełnić swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów wybranych na nowych zasadach.

6-stronicowy projekt zakłada m.in. wybór przez Sejm 15 członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów. Pierwotnie - według prezydenckiej propozycji - w przypadku klinczu, każdy poseł głosowałby tylko na jednego kandydata. Zgodnie z najważniejszą poprawką PiS, każdy klub poselski mógłby wskazywać nie więcej, niż dziewięciu kandydatów na członków Rady. "Właściwa komisja sejmowa ustala listę kandydatów wybierając, spośród kandydatów (...) 15 kandydatów na członków Rady, z zastrzeżeniem, że na liście uwzględnia się co najmniej jednego kandydata wskazanego przez każdy klub poselski" - głosi obecnie projekt.

"Sejm wybiera członków Rady na wspólną czteroletnią kadencję (...) większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby, głosując na listę kandydatów" - stanowi zapis projektu. W przypadku niedokonania wyboru w tym trybie, "Sejm wybiera członków Rady bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów", głosując na wcześniej zgłoszoną listę - to też wyniki poprawki PiS .

Inna przyjęta poprawka PiS stanowi, że podmiotami uprawnionymi do zgłaszania sędziów, którzy mogliby zostać kandydatami na członków KRS, byłyby - oprócz grupy dwóch tys. obywateli i 25 sędziów - także grupy 25 prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy.

Komisja wprowadziła też poprawkę, której celem ma być "wyeliminowanie zasady samokooptacji". Chodzi o uchwały KRS o powołaniach na sędziów Sądu Najwyższego. Odwołań od takich uchwał nie rozpatrywałby SN, tylko Naczelny Sąd Administracyjny. Poprawkę krytykowała prezydencka minister Anna Surówka-Pasek. Jak podkreślała, takie zmiany w procedurze odwoławczej od uchwał KRS "nie były intencją projektu prezydenta", a poprawka wprowadza do sądu administracyjnego procedurę cywilną. Także Biuro Legislacyjne uznało poprawkę za "wadliwą prawnie".

Komisja zdecydowała również, aby vacatio legis ustawy skrócić z 30 do 14 dni - z tym, że w dzień po ogłoszeniu noweli mogłaby być zapoczątkowana procedura zgłaszania kandydatów. Skrócono też m.in. z 21 do 14 dni termin zgłaszania Sejmowi osób mogących być kandydatami do KRS.

Pierwsze czytanie projektu - a także drugiego prezydenckiego projektu o Sądzie Najwyższym - odbyło się 22 listopada. W środę przed południem Sejm odrzucił wnioski opozycji o odroczenie obrad i o to, by Izba nie zajmowała się przepisami dot. sądownictwa na obecnym posiedzeniu. Wcześniej odbyło się już drugie czytanie projektu o SN, który - w związku ze złożonymi poprawkami - ponownie trafił do sejmowej komisji sprawiedliwości.

Prezydent złożył projekty o SN i KRS w końcu września br. W lipcu zawetował ustawy o SN i KRS, wytykając im m.in. częściową niekonstytucyjność. Uzasadniając weto ws. KRS prezydent podkreślał, że aprobuje ogólną ideę zmian, ale wybór sędziów do Rady przez Sejm wymaga większości 3/5 głosów, co będzie "wyrazem konsensusu różnych ugrupowań zasiadających w parlamencie".

Projekt negatywnie zaopiniowały m.in. KRS, RPO, SN i liczne środowiska prawnicze. Zdaniem opozycji łamie on wiele zasad konstytucji, m.in. przerywa kadencje członków KRS-sędziów i oddaje wybór ich następców w ręce polityków. Surówka-Pasek mówiła zaś, że "zapewnienie reprezentatywności i społecznej akceptacji KRS jest realizacją prawa do sądu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA