REKLAMA

W Sejmie odbyła się uroczystość zapalenia lampy chanukowej

 • Autor: PAP/em
 • 10 grudnia 2015 19:18
W Sejmie odbyła się uroczystość zapalenia lampy chanukowej W Sejmie zapłonęła chanukowa świeca (fot. Paweł Kula/sejm.gov.pl)

W Sejmie w czwartek (10 grudnia) świętowano Chanukę - żydowskie święto świateł. Chanuka niesie przesłanie tolerancji i pokoju - mówiła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. W uroczystości udział wzięła też m.in. wicemarszałek Senatu Maria Koc.

Kidawa-Błońska podkreśliła, że tolerancja i pokój "powinny być w naszym życiu ciągle obecne". "Powinniśmy się zastanowić, czy wypełniając funkcje publiczne myślimy o tej tolerancji, mądrości i czynieniu dobra" - mówiła wicemarszałek Sejmu.

"To także święto myślenia o tym, by poprawić się, doskonalić. Może - patrząc na innych ludzi - powinniśmy zastanowić się, czy jesteśmy wobec nich tolerancyjni, akceptujemy ich takimi, jakimi są" - dodała Kidawa-Błońska.

Rabin domu modlitwy Chabad Lubavitch w Warszawie Szalom Ber Stambler życzył z kolei parlamentarzystom, by dawali z siebie wszystko dla dobra społeczeństwa i zawsze stanowili "prawa pełne pomocy dla wszystkich". "Wszyscy, będąc prostymi ludźmi, powinniśmy dawać przykład własnym światłym i tolerancyjnym zachowaniem" - dodał rabin.

"Już nie wiem, czy Chanuka to polskie czy żydowskie święto. Jestem już drugi rok w Polsce i Chanuka jest świętowana. Wczoraj u prezydenta, dzisiaj w Sejmie. Myślę, że to jest polskie święto" - powiedziała natomiast ambasador Izraela w Polsce Anna Azari

B. ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss zwrócił uwagę, że między Polską a Izraelem jest jeszcze otwarta rana. "Przeszliśmy za dużo, my Żydzi osobno i wszyscy razem, by zejść z drogi porozumienia, głównej drogi walczącej przeciwko ksenofobii brakowi tolerancji i drogi podstawowej sprawiedliwości" - podkreślił Weiss.

W świętowaniu Chanuki w polskim parlamencie uczestniczyli także posłowie i senatorowie oraz niektórzy ambasadorowie akredytowani w Polsce, m.in. z Czech, Holandii czy Kanady.

Chanuka to trwające 8 dni święto obchodzone w okresie przesilenia zimowego. Jest jednym z najradośniejszych świąt żydowskich. Upamiętnia wydarzenia, które nastąpiły po zbezczeszczeniu Świątyni Jerozolimskiej – jeden dzbanuszek oliwy płonął przez wszystkie osiem dni uroczystości ponownego wyświęcenia świątyni. Centralnym obrzędem święta świateł jest zapalanie świec na chanukiji - dziewięcioramiennym świeczniku. Na dziewiątym, pomocniczym ramieniu świecznika znajduje się szames - świeczka, od której płomienia odpala się kolejne.

Pierwszego dnia święta, zaczynając od prawej strony świecznika, zapala się pierwszą świecę chanukową. W ciągu kolejnych dni dodaje się po jednej świeczce – aż do 8. dnia kiedy palą się już wszystkie lampy. Tegoroczna Chanuka rozpoczęła się w niedzielę 6 grudnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Rawanelli64Bytom 2015-12-11 06:23:23
  Popieram obie wypowiedzi i dodam tylko od siebie kiedy w Polsce Naszym kraju pozbędziemy się w Urzędach i na wszelakich prominentnych stanowiskach tej "zarazy obrzezanej".
 • icuspicus 2015-12-10 22:06:24
  Dzisiaj swieto Hanuka Jutro swita Muzulmanskie,Sejm jest w Polsce czy na Bliskim Wschodzie.Polska jest krajem narodowym,Polskim a nie Zydowskim czy Muzulmanskim ,dlaczego nikt z Parlamentazystow nie protestuje ,chyba ze maja kozenie Chazarskie.Polska dla Polakow a inni niech praktykuja soje rytualy w domach prywatnych.Tak jak ,,Chomosie,,niech robia to w zaciszu domowym , ich odbyt i sromota a nie obnosza sie z tym publicznie ze parowki lykaja w poprze a nie w wzdluz i nie jedza pir ziemiacznego tylkoziemniaki w calosci.To ta sama klasa spoleczna nie warta uwagi lecz potepienia i izolacji od spoleczenstwa Narodu Polskiego.Pozdrwiam Normalnych cheteroseksualnych Polakow a rezta do Palestyny!
 • jojek 2015-12-10 21:54:25
  kiedy w knesecie choinka i życzenia BOŻONARODZENIOWE ,chyba że powstała JUDEOPOLONIAREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA