REKLAMA

W Sejmie pojawią się szefowie parlamentów z państw Europy Środkowo-Wschodniej

  • Autor: PAP/MN
  • 29 sierpnia 2016 17:51
W Sejmie pojawią się szefowie parlamentów z państw Europy Środkowo-Wschodniej Delegacje parlamentów pojawią się w Warszawie już we wtorek (fot. wikipedia)

• W środę, 31 sierpnia, w Sejmie odbędzie się spotkanie przewodniczących parlamentów państw europejskich, które nie należą do UE, a także Azerbejdżanu i Armenii.
• Tematem rozmowy ma być ściślejsza współpraca parlamentów i krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz reforma UE.

Polskę odwiedzą przewodniczący parlamentów lub ich zastępcy, a także ich doradcy m.in. z Azerbejdżanu, Armenii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Macedonii, Mołdawii, Serbii, Ukrainy oraz Turcji.

We wtorek po południu delegacje parlamentów pojawią się w Warszawie. O godz. 17 zaplanowane jest spotkanie w Sejmie doradców przewodniczących parlamentów. O godz. 20 marszałkowie: Sejmu Marek Kuchciński oraz Senatu Stanisław Karczewski wydadzą dla gości obiad w Łazienkach Królewskich.

Na środę na godz. 10 w Sali Kolumnowej zaplanowano spotkanie przewodniczących parlamentów. Marszałek Kuchciński poprowadzi dyskusję pt. "Odnowa Unii Europejskiej a współpraca regionalna w Europie Środkowo-Wschodniej". Następnie odbędzie się dyskusja: "Parlamenty narodowe na rzecz współpracy wielostronnej w Europie Środkowo-Wschodniej".

"Mamy do czynienia z kryzysem w Unii Europejskiej, w związku z tym Polska podejmuje rozmaite inicjatywy na polu międzynarodowym. Marszałek Sejmu zaprosił na spotkanie przewodniczących państw Europy Środkowo-Wschodniej, które nie należą do UE, ale chciałyby bądź wstąpić do Unii, bądź ułożyć partnerskie stosunki z Unią" - powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

"Proponując zmiany w funkcjonowaniu Unii, będziemy występować, żeby kontakty czy stosunki Unii z państwami, które jeszcze w UE nie są, ułożyć lepiej niż miało to miejsce dotychczas. Jest bardzo wiele formatów międzynarodowych, rozmaitych konferencji, ale z nich niewiele wynika. Trzeba na nowo przemyśleć politykę Unii wobec państw do niej nienależących" - dodał.

Jak poinformował Terlecki, w planach jest powołanie grupy roboczej spośród doradców i ekspertów przewodniczących parlamentów państw biorących udział w środowej konferencji. Grupa przygotuje w ciągu dwóch miesięcy szczegółowe rozwiązania dotyczące współpracy z Unią Europejską. Następnie odbędzie się kolejne spotkanie przewodniczących parlamentów.

"W międzyczasie polski parlament poinformuje parterów w Unii o rezultatach tego spotkania, w pierwszym rzędzie państwa Grupy Wyszehradzkiej" - powiedział Terlecki.

Wiosną przyszłego roku - dodał - może się też odbyć spotkanie szefów parlamentów państw Europy Środkowo-Wschodniej zarówno należących do UE, jak i tych, które do Unii nie należą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA