REKLAMA

W Sejmie VIII kadencji będzie pięciu wicemarszałków

  • Autor: PAP
  • 12 listopada 2015 20:10
W Sejmie VIII kadencji będzie pięciu wicemarszałków Marek Kuchciński (Piotr Drabik /Wikimedia Commons/CC BY 2.0)

W Sejmie VIII kadencji będzie pięciu wicemarszałków. W czwartkowym głosowaniu posłowie przyjęli uchwałę autorstwa klubu PiS dotyczącą liczby wicemarszałków izby. Poparło ją 239 posłów, 142 było przeciw, 65 wstrzymało się od głosu.

We wcześniejszym głosowaniu posłowie odrzucili projekt uchwały przygotowany przez klub PSL, który zakładał, że będzie siedmiu wicemarszałków izby. Za tę propozycją głosowało 174 posłów, 233 było przeciw, a 31 wstrzymało się od głosu.

Przed głosowaniem szef klubu PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że siedmiu wicemarszałków da pełną partycypację klubów w prezydium "i wypełni dobry zwyczaj panujący w polskim parlamencie". "To pozwoli PiS na posiadanie większości w prezydium. Będzie mogło mieć i marszałka, i trzech wicemarszałków, i każdemu ze stronnictw pozwoli na bycie wysłuchanym i udział w debacie na prezydium" - przekonywał.

Polityk PSL nawiązał do czwartkowego wystąpienia w Sejmie prezydenta Andrzeja Dudy, który mówił o szacunku do wszystkich stronnictw parlamentarnych. "Wsłuchajmy się w słowa wypowiedziane w tej izbie, rozszerzmy formułę, a na pewno damy radę" - podkreślał Kosiniak-Kamysz.

Poseł Mariusz Błaszczak (PiS), prezentując uchwałę autorstwa swojego klubu, zgodził się, że większość rządząca powinna mieć większość w prezydium, ale - jak uzasadniał - najlepszym rozwiązaniem jest powołanie pięciu wicemarszałków.

Podkreślił, że dodatkowe dwa stanowiska wicemarszałków oznaczają dodatkowe wydatki. "Oznaczają także problemy natury lokalowej, które sygnalizowała Kancelaria Sejmu. (...) To naród, suweren zdecydował, że klub PSL jest najmniejszy klubem w parlamencie" - powiedział Błaszczak.

Zapewnił, że PiS dotrzyma obietnicy i wprowadzi zmiany regulaminu Sejmu, tzw. "pakiet demokratyczny", który wzmocni rolę opozycji w parlamencie.

Z kolei szef klubu PO Sławomir Neumann zaapelował, aby wszystkie kluby w parlamencie, w tym PSL, miały swojego przedstawiciela w prezydium Sejmu. "Apelujemy o to, żeby dochować dobrego zwyczaju i dać reprezentację wszystkim klubom parlamentarnym w prezydium Sejmu" - podkreślił.

Po głosowaniu marszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS) zarządził godzinną przerwę, w trakcie której zgłaszane będą kandydatury na wicemarszałków.

Kandydatami PiS na to stanowisko są Ryszard Terlecki i Joachim Brudziński. PO ma zaproponować dotychczasową marszałek Małgorzatę Kidawę-Błońską, Ruch Kukiz'15 - Stanisława Tyszkę, a Nowoczesna - Barbarę Dolniak.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA