REKLAMA

W Senacie finał konkursu dla dziennikarzy polskich i polonijnych

  • Autor: PAP/JS
  • 05 kwietnia 2016 15:03
W Senacie finał konkursu dla dziennikarzy polskich i polonijnych (fot. PTWP)

• Agnieszka Czyżewska-Jacquemet oraz Magdalena Grzymkowska zwyciężyły w konkursie o nagrodę marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych.
• Finał konkursu odbył się w Senacie.
• Tematem XIII edycji konkursu był "Udział Polonii i Polaków za granicą w życiu gospodarczym, w krajach zamieszkania".

Adresowano go do dziennikarzy publikujących w krajowych oraz polonijnych gazetach i czasopismach, stacjach radiowych i telewizyjnych oraz portalach internetowych. Wicemarszałek Senatu, przewodniczący jury Grzegorz Czelej poinformował, że w tym roku napłynęła rekordowa liczba 50 prac "z różnych krajów, z kilku kontynentów".

Według Czeleja temat konkursu okazał się "bardzo dobry". "Nasi rodacy najczęściej wyjeżdżając nie zabierali ze sobą zasobów finansowych, do wszystkiego dochodzili swoją pracą, zaangażowanie. Ten temat oddaje losy Polaków, i to jak dali sobie radę, jak radzili sobie w krajach zamieszkania" - dodał.

"Artykuły, które czytaliśmy, z którymi mieliśmy okazję się zapoznać, dają obraz Polaków przedsiębiorczych, odważnych, pracujących bez kompleksów i budujących pozytywny wizerunek Polski" - podkreślił Czelej.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski dziękował dziennikarzom za wzięcie udziału w konkursie i zaangażowanie. "Konkurs był inspiracją dla dziennikarzy, zajęciem się problemami Polaków i Polonii, i był ciekawym doświadczeniem. Dziennikarze opisywali sukcesy Polaków" - zauważył.

"Na co dzień dziennikarze, którzy zajmują się sprawami Polonii, zajmują się Polakami mieszkającymi za granicą, piszą o różnych sprawach, nie tylko o sukcesach, ale również i o problemach. Pozwalają Polonii mieć kontakt z językiem Polskim, z Polską z Polakami. To wielka wartość" - zwrócił uwagę Karczewski.

Marszałek podkreślił, że konkurs jest "bardzo dobrą inicjatywą" i zapewnił, że będzie kontynuowany.

Jury przyznało dwie równorzędne pierwsze nagrody. Pierwszą z nich otrzymała Agnieszka Czyżewska-Jacquemet z Radia Lublin za reportaż "Zmienić dzień". Opowiada on o chłopaku z Kraśnika, który odniósł sukces ekonomiczny w Stanach Zjednoczonych. Zbudował firmę zajmującą się ogrodami i pejzażami. Następnie - po zetknięciu się z biedną w Indiach - postanowił zająć się działalnością charytatywną. Polak pomagał także ubogim w Gujanie, Rosji, Salwadorze i na Białorusi. Bohatera reportażu poznajemy w chwili, gdy pomaga ubogiej rodzinie z Kraśnika.

Czyżewska-Jacquemet chciała w swojej pracy pokazać, że pomimo odniesionego sukcesu, dla jej postaci pieniądze nie są celem, ale środkiem do wspierania potrzebujących.

Magdalena Grzymkowska z londyńskiej gazety "Tydzień Polski" otrzymała pierwsze miejsce za artykuł "Rysuję historię". Została w nim przedstawiona historia młodej Polki, założycielki i dyrektorki wizualnego studia kreatywnego Natalka Design, które specjalizuje się w innowacyjnej formie komunikacji wizualnej, polegającej na zamianie słowa mówionego i pisanego w obrazki. Bohaterka artykułu współpracowała z takimi firmami jak Google, Hilton czy Microsoft. Rysowała także podczas przemowy premiera Wielkiej Brytanii.

"Nasza praca nie jest tylko pracą, lecz misją. Za docenienie naszego wysiłku jesteśmy bardzo wdzięczni" - powiedziała Grzymkowska.

Jury przyznało II nagrodę Rafałowi Skórskiemu z "Forbsa" za artykuł "Pierwszy milion"; III nagrodę otrzymała Sława Ratajczak z czasopisma "Rynek magazyn polonijny" za artykuł "Na zachodzie duże zmiany".

W konkursie zostały przyznane także cztery równorzędne wyróżnienia. Pierwsze otrzymał artykuł "Polak tez potrafi", autorstwa Henryka Mażula z "Magazynu Wileńskiego". Drugie otrzymał Andrzej Godlewski z TVP oddział w Białymstoku za reportaż filmowy "Śladami Podlasian". Trzecie wyróżnienie dostała Natalia Jadach publikująca w czasopiśmie "Polonika" za artykuł "Sprzedajemy sposób na życie". Ostatnie wyróżnienie przypadło Cezaremu Galekowi z Polskiego Radia "Zachód" za reportaż radiowy "Frau Kowalski, Her Nowak".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA