REKLAMA

W Senacie wystawa "Wilno - miasto Miłosierdzia"

  • Autor: PAP/JS
  • 03 sierpnia 2016 14:52
W Senacie wystawa "Wilno - miasto Miłosierdzia" Na planszach ustawionych w senackim korytarzu przedstawiono m.in.: zdjęcia relikwii i ołtarza św. Jadwigi w kościele franciszkańskim w Wilnie (fot. Stanisław Karczewski/twitter)

16 plansz przybliżających najważniejsze miejsca w Wilnie i postacie związane z życiem religijnym można obejrzeć na wystawie "Wilno - miasto Miłosierdzia", którą w Senacie otworzył marszałek izby Stanisław Karczewski.

Na planszach ustawionych w senackim korytarzu przedstawiono m.in.: zdjęcia relikwii i ołtarza św. Jadwigi w kościele franciszkańskim w Wilnie; reprodukcję pierwszego obrazu Jezusa Miłosiernego namalowanego przez Eugeniusza Kazimirowskiego w 1934 r. (obecnie znajduje się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Wilnie). Są też zdjęcia z pielgrzymki papieża Jana Pawła II na Litwę w 1993 r.

Wszystkie plansze wzbogacone są o teksty w trzech językach - polskim, litewskim i angielskim.

W otwarciu wystawy udział wzięli m.in.: pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders, goście z Litwy oraz młodzież polska z Litwy i Stanów Zjednoczonych.

Czytaj też: Karczewski o roku prezydentury Andrzeja Dudy: aktywna, wyjście spod żyrandola

Marszałek Senatu podkreślił, że wystawa ukazuje piękno Wilna, ale jest także powodem do zadumy m.in. nad przeszłością. - Wystawa piękna, wystawa, przy której trzeba się zatrzymać, dłużej na nią popatrzeć i ją po prostu przeżyć - powiedział Karczewski.

Dodał, że każdy, kto pojedzie do Wilna, od razu zakochuje się w tym mieście. - Jeśli ktoś popatrzy na tę wystawę, to również w Wilnie może zakochać się - dodał.

Pomysłodawcą wystawy jest ksiądz Mariusz Marszałek, autorem zdjęć - artysta fotograf Marian Dźwinel, a została ona przygotowana przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska. Wystawę będzie można oglądać w Senacie przez dwa tygodnie, potem ma być zaprezentowana w krużganku Pałacu Książąt Litewskich w Wilnie oraz w Brukseli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA