REKLAMA

W Senacie zaczęły się wystąpienia indywidualne ws. ustawy o SN

  • Autor: PAP/JS
  • 21 lipca 2017 18:44
W Senacie zaczęły się wystąpienia indywidualne ws.  ustawy o SN Do głosu zapisało się wielu senatorów PO (fot. Senat/twitter)

Po ponad siedmiu godzinach piątkowej debaty w Senacie nad nową ustawą o Sądzie Najwyższym, zaczęły się indywidualne wystąpienia senatorów. Nie wiadomo, jak długo mogą potrwać. Do głosu zapisało się wielu senatorów PO.

W piątek po godz. 17.30 sen. Marek Martynowski (PiS) wniósł, by zakończyć pytania do RPO i przejść do fazy debaty, która polega na wystąpieniach indywidualnych. PO protestowała, ale została przegłosowana.

Zaczynając wystąpienia, Piotr Zientarski (PO) powiedział, że ustawa tworzy "kastę" sędziów, którzy będą orzekać w nowej Izbie Dyscyplinarnej. "Sędzia rejonowy, lub prokurator rejonowy, po 10 latach może trafić do SN, podczas gdy wielu z nich marzy by iść do sądu okręgowego, a całe życie są w rejonie" - dodał Zientarski. Ironizował, że "ustawa zmniejsza liczbę sędziów SN o połowę, żeby rzekomo przyspieszyć postępowanie; to kpina".

"To czarny dzień dla polskiej demokracji; wysadzacie w powietrze filar demokratycznego ładu, jakim jest niezależne sądownictwo" - mówił Sławomir Rybicki (PO). Jego zdaniem, "PiS przejmuje pełną kontrolę nad sądownictwem" i zmienia ustrój państwa ustawami zwykłymi. Zarzucił ustawie o SN łamanie wielu zasad konstytucji, w tym prawa obywateli do bezstronnego sądu. "To jest na granicy Orwella, co robicie" - mówił. Według niego, głos w całej sprawie powinien zabrać Kościół.

"Pośpiech nad tą ustawą urąga powadze Senatu. Co uzasadnia ten pośpiech; czy grozi nam jakaś wojna?" - pytał retorycznie Rybicki. Jego zdaniem, zmiany w sądownictwie "mogą doprowadzić do Polexitu".

"Waszymi rękami dokonuje się przewrót konstytucyjny" - zwracając się do PiS, mówił Bogdan Klich (PO). "To klasyczny zamach stanu dokonywany metodami parlamentarnymi" - dodał. "Rolę najwyższego sędziego będzie pełnił minister sprawiedliwości" - ocenił senator PO, według którego będzie to oznaczało nie tylko upolitycznienie, ale także i upartyjnienie sądów. "Tak jak Trybunał Konstytucyjny, tak samo chcecie przejąć i podporządkować sobie SN" - dodał. Pytał PiS, czy prawo takie dało im "te 19 proc., które na was głosowało?".

"Ci na Wschodzie nie muszą nic robić, by osłabić pozycję Polski" - oświadczył Klich. "Polska traci Europę; Europa traci Polskę" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA