REKLAMA

W Sopocie spotkają się szefowie MSZ krajów Europy Środkowej i Północnej

  • Autor: PAP/MIW
  • 29 maja 2017 20:57
W Sopocie spotkają się szefowie MSZ krajów Europy Środkowej i Północnej Współgospodarzem spotkania będzie szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. (fot. twitter.com / MSZ)

We wtorek w Sopocie odbędzie się spotkanie z udziałem szefów MSZ państw Europy Środkowej i Północnej - poinformował dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ Jakub Wawrzyniak. Tematem rozmów będzie zacieśnienie współpracy w regionie dot. m.in. bezpieczeństwa i polityki wschodniej.

Spotkanie odbędzie się w formacie V4+NB8 - czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz ośmiu państw nordyckich i bałtyckich - a jego współgospodarzem, obok szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego, będzie minister spraw zagranicznych Norwegii Borge Brende.

Do Sopotu mają przyjechać ponadto ministrowie spraw zagranicznych: Węgier, Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy i Łotwy; Czechy, Słowacja i Dania będą reprezentowane na szczeblu wiceministrów, zaś Szwecja przez dyrektor generalną ds. politycznych w MSZ.

- Uczestnicy spotkania będą dyskutować nad intensyfikacją współpracy w takich obszarach jak bezpieczeństwo, polityka wschodnia, przyszłość Unii Europejskiej, także w kontekście Brexitu i jego wpływu na przyszły instytucjonalny kształt Wspólnoty, regionalne projekty energetyczne i infrastrukturalne - poinformował szef biura rzecznika MSZ.

Jak dodał, na marginesie spotkania w formacie V4+NB8 planowane są rozmowy dwustronne z udziałem szefa polskiego MSZ. Waszczykowski spotka się z szefem norweskiej dyplomacji, z którym omówić ma m.in. kwestie współpracy w dziedzinie energetyki. Szef polskiej dyplomacji ma ponadto zaplanowane konsultacje z ministrem spraw zagranicznych Finlandii Timo Soinim, poświęcone m.in. polsko-fińskiej współpracy dotyczącej polityki wschodniej i bezpieczeństwa.

Format spotkań Wyszehradzkiej Czwórki z państwami nordyckimi i bałtyckimi został zainicjowany w 2013 r. przez Polskę i Szwecję. We wtorek przedstawiciele MSZ dwunastu państw spotkają się po raz piąty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Dyplomatołek Paryjniak 2017-05-30 10:17:07
    Tyle ludzi których można potencjalnie obrazić a Waszczykowski będzie na miejscu. Żeby tylko z tego jakiejś wojny nie było.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA