REKLAMA

W środę głosowanie w PE nad projektem rezolucji o Polsce

 • Autor: PAP/JS
 • 07 kwietnia 2016 19:12
W środę głosowanie w PE nad projektem rezolucji o Polsce Termin złożenia wspólnego projektu wyznaczono na wtorek (12 kwietnia), na godzinę 13 (fot. pixabay)

• W Parlamencie Europejskim trwają negocjacje grup politycznych nad projektem rezolucji o sytuacji w Polsce, który zostanie poddany pod głosowanie w środę (13 kwietnia).
• Jak informują źródła w PE, termin złożenia wspólnego projektu wyznaczono na wtorek (12 kwietnia), na godzinę 13.

"Trwają starania o wypracowanie wspólnego projektu rezolucji, który będzie poparty przez większość grup politycznych w PE" - poinformowało źródło w europarlamencie. "Na razie krążą różne szkice dokumentu, ale żaden z nich nie jest i nie będzie ostateczny" - dodał rozmówca PAP.

Wcześniej ważny polityk frakcji Europejskiej Partii Ludowej (do której należą europosłowie PO i PSL) zapowiedział, że wstępne uzgodnienia z innymi grupami zakładają, iż rezolucja będzie zawężona tylko do sprawy respektowania opinii Komisji Weneckiej na temat nowelizacji polskiej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Jak tłumaczył, zwyciężyła zasada, by rezolucja była szeroko popierana w PE, kosztem tego, by obejmowała więcej spraw niż tylko kwestie Trybunału Konstytucyjnego. Wcześniej sugerowano, że może też dotyczyć mediów publicznych czy zmian w służbie cywilnej.

Czytaj też: PE przyjmie rezolucję o Polsce. Szymański: Nie spodziewam się niczego nowego

Parlament Europejski ma w rezolucji przede wszystkim zaapelować do polskiego rządu o respektowanie opinii Komisji Weneckiej, ale także wezwać Komisję Europejską do działań, tak by zażegnać kryzys konstytucyjny w Polsce. KE już od stycznia prowadzi tzw. procedurę ochrony praworządności wobec naszego kraju, ale na razie wstrzymała się z wydaniem "uzasadnionej opinii", która jest de facto upomnieniem państwa członkowskiego UE.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Obserwator 2016-04-08 07:09:18
  ~dziękujemy za Odrę i Nysę Łużycką : Bratnia pomoc zza Odry!! Przekazuje onetowi instrukcje z BERLINA. Wykonać !!! "Czy niemiecki rząd już otwarcie wypowiedział wojnę Polsce? Do polskiego MSZ trafiła notatka dotycząca zaskakującego spotkania władz RFN z niemieckimi mediami. Od szczegółów włosy jeżą się na głowie. Jak czytamy w „SE” niemieccy dziennikarze byli w czasie spotkania instruowani, jak mają pisać o Polsce i rządzie PiS-u. Wśród wytycznych mają się znajdować instrukcje dotyczące tego, jak pisać o tym, co dzieje się w naszym kraju. Dziennikarze mają używać sformułowań: „Putinowski model władzy” czy „dziki Wschód” Notatka na temat szczegółów spotkania miała trafić do polskiego MSZ. Chodzi o to, jakie treści są korzystne dla racji stanu Niemiec, a jakie niekorzystne dla Polski i naszego rządu — komentuje „SE” Tadeusz Dziuba, poseł PiS. Z informacji „SE” wynika, że spotkanie władz i mediów odbyło się w jednym z departamentów niemieckiego MSZ. Dziennikarze mają testować polską reakcję na krytykę Polski za realizację „putinowskiego modelu władzy”, mają opisywać „antydemokratyczne działania rządu”, kwalifikować Polskę jako „dziki Wschód”, podnosić „demontowanie państwa prawa” i zarzucać, że „paraliżowanie państwa prawa w Polsce zagraża bezpieczeństwu całej UE” — głosi notatka, która trafiła do MSZ. Z informacji, jakie płyną z Niemiec wynika, że mamy do czynienia z cyniczną grą Berlina. Rząd nie chcąc oficjalnie krytykować władz w Polsce wykorzystuje w tej sprawie media. Krytyka ze strony opiniotwórczych dzienników niemieckich ma zastąpić wyrażanie krytyki przez rząd i przedstawicieli koalicji rządzącej — czytamy w notatce. To właśnie niemiecka prasa ma się wypowiadać agresywnie. Politycy CDU i SPD „nie mają prawa zabierać głosu” i „otwierać nowych frontów z Polską”. Prasa ma wolną rękę w atakowaniu polskich władz. Niemieccy dziennikarze bywają instruowani przez przedstawicieli rządu w Niemczech. To forma realizacji polityki niemieckiej względem Polski — komentuje poseł Dziuba. Niestety „SE” nie uzyskał w tej sprawie komentarza rzecznika niemieckiego rządu Steffena Seiberta." zwiń
 • życie jest okrutne 2016-04-08 00:00:48
  Do alek: Dlaczego więc ta uczciwa ekipa nie wzięła się do tej pory z największą w historii powojennej Polski aferę gruntową masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych w obrębach gmin z "R" na "B"budowlane ,gdzie właściciele gruntów nawet nie byli stronami postępowania ? Ponieważ odpowiadam Państwo Polskie zdestabilizowali ,wprowadzając drugie prawo własne nie zgodne z obowiązującymi przepisami.
 • alek 2016-04-07 22:33:34
  Do życie jest okrutne!: Społeczeństwo to już płaci za głupotę poprzednich ekipy rządzące, za bezmyślnie przeprowadzone prywatyzacje majątku narodowego i wyprzedaż cwaniakom z UE.
 • życie jest okrutne! 2016-04-07 22:13:49
  Za dużo pary przy TK było w gwizdek, nawywijali! Gdyby się Rząd RP do błędu przyznali, nie byłoby konieczne stosowanie sankcji wobec Polski przez Parlament Europejski. Obecnie całe społeczeństwo Polskie będzie pokutować przez PiS!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA