REKLAMA

W środę rozpocznie się proces wyjścia Wielkiej Brytanii z UE

  • Autor: PAP/JS
  • 28 marca 2017 18:11
W środę rozpocznie się proces wyjścia Wielkiej Brytanii z UE Według informacji May ogłosi uruchomienie procedury ok. godz. 12.40 brytyjskiego czasu (godz. 13.40 czasu polskiego) (Fot. Shutterstock)

Na środę 29 marca brytyjska premier Theresa May zaplanowała formalne rozpoczęcie dwuletniego okresu negocjacji ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W przeddzień uruchomienia procedury szczegóły przyszłego porozumienia są wciąż nieznane.

• Zgodnie z traktatem lizbońskim Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską najpóźniej dwa lata po rozpoczęciu procedury, czyli 29 marca 2019 roku.

• Przedłużenie rozmów o kolejne dwa lata byłoby możliwe wyłącznie za jednogłośną zgodą wszystkich państw członkowskich.

Po dziewięciu miesiącach i sześciu dniach od ubiegłorocznego referendum ws. opuszczenia UE, szefowa rządu wyśle w środę do Brukseli oficjalny list notyfikujący o planowanym wyjściu ze Wspólnoty. 13 marca Izba Gmin i Izba Lordów przyjęły ustawę autoryzującą rząd w Londynie do rozpoczęcia negocjacji w sprawie Brexitu.

Według informacji May ogłosi uruchomienie procedury opisanej w art. 50 traktatu lizbońskiego podczas oświadczenia przed Izbą Gmin, tuż po cotygodniowej sesji pytań i odpowiedzi z udziałem innych posłów, ok. godz. 12.40 brytyjskiego czasu (godz. 13.40 czasu polskiego).

W ciągu 48 godzin w imieniu Unii Europejskiej odpowie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. W ubiegłym tygodniu zwołał on na 29 kwietnia szczyt 27 państw członkowskich (bez Wielkiej Brytanii), który jednogłośnie powinien przyjąć ogólne wytyczne dotyczące negocjacji.

Czytaj też: Beata Szydło: Chcemy uporządkowanego sposobu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE

Następnie Komisja Europejska przygotuje mandat do dalszych negocjacji, który będzie musiał zostać przyjęty przez Radę Unii Europejskiej. Jak ocenił dyrektor Centre for European Reform Charles Grant, realnego początku negocjacji należy spodziewać się najwcześniej w czerwcu.

"We Francji będzie już wtedy rządził nowy gabinet. Niemieckie wybory są jednak dopiero we wrześniu - więc najtrudniejsze tematy będą musiały poczekać, aż tam powstanie nowy rząd" - zastrzegł.

Zgodnie z traktatem lizbońskim Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską najpóźniej dwa lata po rozpoczęciu procedury, czyli 29 marca 2019 roku.

Przedłużenie rozmów o kolejne dwa lata byłoby możliwe wyłącznie za jednogłośną zgodą wszystkich państw członkowskich i mogłoby spowodować dodatkowe napięcia polityczne, związane z zaplanowanymi na 2019 rok wyborami do Parlamentu Europejskiego i wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii rok później.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA