REKLAMA

W środę w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa

  • Autor: PAP/JS
  • 11 lipca 2017 18:15
W środę w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Sejm zajmie się także dwoma prezydenckimi projektami ustaw (fot. Sejm/twitter)

W środę (12 lipca) Sejm wznowi przerwane w piątek posiedzenie; posłowie zajmą się wnioskiem PSL o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela. Rozpatrzą też projekt ustawy autorstwa posłów PiS o Funduszu Dróg Samorządowych.

• Sejm zajmie się także dwoma prezydenckimi projektami ustaw. Pierwszym to projekt nowelizacji Kodeksu wykroczeń.

• Drugi to projekt nowelizacji Kodeksu pracy i niektórych innych ustaw, który zakłada wprowadzenie zmian ułatwiających pracownikom realizację uprawnień pracowniczych.

Pod wnioskiem o wotum nieufności wobec szefa resortu rolnictwa złożonym 24 czerwca br., oprócz posłów PSL, podpisali się także politycy Platformy Obywatelskiej. Ministrowi zarzucono "skandaliczną" ustawę o sprzedaży ziemi podwyższenie wieku emerytalnego dla rolników.

PSL wskazuje także na liczne zmiany kadrowe w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, po których, jak oceniono, "powstał problem z odpowiednią kadrą kierowniczą oraz poważne kłopoty z systemem służącym do obsługi wniosków rolników, przez co zagrożona jest wypłata pieniędzy dla rolników. PSL zwraca uwagę na zmiany kadrowe w stadninie koni arabskich w Janowie Podlaskim, które wywołują chaos organizacyjny i stawiają pod dużym znakiem zapytania jej przyszłość. Ludowcy mówią także o zaniedbaniach w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń.

Według Jurgiela wniosek o jego odwołanie jest to sprawa polityczna. "Jest to partia opozycyjna, która podejmuje różne działania, żeby zaistnieć przy tak niskich notowaniach" - powiedział minister. Jak dodał, podczas sejmowej debaty poinformuje o doniesieniach złożonych do organów ścigania, które pokażą "prawdziwe oblicze PSL".

Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów, czyli musi za tym opowiedzieć się minimum 231 posłów.

Posłowie będą debatować też w środę nad projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych autorstwa posłów PiS, który zakłada dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich. Fundusz ma zasilać nowa opłata paliwowa w wysokości 20 groszy za litr.

Z szacunków projektodawców wynika, że stawka opłaty drogowej zapewni wpływy w wysokości ok. 4-5 mld zł rocznie. Połowa kwoty zostanie przeznaczona na Fundusz Dróg Samorządowych, natomiast reszta wpływów zasili Krajowy Fundusz Drogowy.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński powiedział, że efekt ustawy podnoszącej opłatę paliwową będzie ogromny; ilość pieniędzy, którą pozyskamy, pozwoli nam rzeczywiście pomóc samorządom w budowie i remontach dróg.

Posłowie zajmą się również rządowym projektem ustawy o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego przyjętym przez rząd w ubiegłym tygodniu.

Projekt wprowadza nową instytucję, która wspierać ma organizacje pozarządowe i rozdzielać przeznaczone dla nich środki. Instytut przejmie zadania Departamentu Pożytku Publicznego w MRPiPS - obecnie odpowiedzialnego za III sektor. Projekt powołujący Instytut został przygotowany przez biuro pełnomocnika rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego.

Sejm zajmie się także dwoma prezydenckimi projektami ustaw. Pierwszym to projekt nowelizacji Kodeksu wykroczeń, którego celem jest zapewnienie łatwiejszego i skuteczniejszego dostępu do telefonicznych numerów alarmowych - 112, 984, 985, 986, 997, 998 i 999, poprzez wprowadzenie zakazu bezzasadnego blokowania tych numerów, w szczególności rozłączania połączenia przed podjęciem czynności przez operatora numerów alarmowych.

Drugi to projekt nowelizacji Kodeksu pracy i niektórych innych ustaw, który zakłada wprowadzenie zmian ułatwiających pracownikom realizację uprawnień pracowniczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA