REKLAMA

W środę zbiera się Senat, zajmie się budżetem na 2018 r. i sprawą senatora Koguta

  • Autor: PAP/JS
  • 16 stycznia 2018 17:01
W środę zbiera się Senat, zajmie się budżetem na 2018 r. i sprawą senatora Koguta Senat zajmie się także sprawą senatora Stanisława Koguta; zdecyduje, czy wyrazi zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie (fot. Senat/twitter)

W środę (17 stycznia) Senat zbiera się na trzydniowe posiedzenie; zajmie się m.in. budżetem na 2018 r., który zakłada deficyt nieprzekraczający 41,5 mld zł. Senatorowie zajmą się też sprawą senatora Stanisława Koguta; izba zdecyduje, czy wyrazi zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.

Sejm uchwalił budżet na 2018 r. w ubiegły czwartek, z deficytem nieprzekraczającym 41,5 mld zł. Z rozpatrzonych około 400 poprawek przegłosowano kilkadziesiąt przygotowanych przez PiS i jedną ponadpartyjną - podpisaną przez przedstawicieli wszystkich klubów.

Po głosowaniu premier Mateusz Morawiecki powiedział, że przyjęcie budżetu na 2018 rok oznacza łączne podniesienie wydatków sektora finansów publicznych "ponad 40 mld zł rok do roku".

Senat zajmie się także sprawą senatora Stanisława Koguta; zdecyduje, czy wyrazi zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. We wtorek wieczorem wnioskiem prokuratury w tej sprawie zajmie się senacka komisja regulaminowa.

W ubiegłym miesiącu CBA zatrzymało pięć osób podejrzewanych o korupcję, w tym m.in. syna senatora Koguta - Grzegorza, który jest wiceprezesem zarządu małopolskiej Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym; prezesem tej fundacji jest senator Kogut.

Prokuratura Krajowa chce postawić zarzuty również senatorowi Kogutowi, który już sam zrzekł się immunitetu chroniącego parlamentarzystę; skierowała do marszałka Senatu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie senatora Koguta do odpowiedzialności karnej, zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie parlamentarzysty. Kogut został przez PiS zawieszony w prawach członka partii.

Według prokuratury, Kogut miał wywrzeć wpływ na wydanie decyzji o umorzeniu postępowania administracyjnego, które dotyczyło wpisania do rejestru zabytków budynku dawnego hotelu Cracovia i kina Kijów w Krakowie. W zamian za to - napisano w komunikacie PK - "senator miał przyjąć obietnicę udzielenia mu korzyści majątkowej znacznej wartości w kwocie 1 miliona złotych", przy czym połowa tych pieniędzy "została przyjęta w formie darowizny wpłaconej na rzecz Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, w której senator pełnił funkcję prezesa zarządu".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA