REKLAMA

W stolicy Belgii spotkali się Donald Tusk i prezydent Andrzej Duda

  • Autor: PAP/GP
  • 18 stycznia 2016 10:33
W stolicy Belgii spotkali się Donald Tusk i prezydent Andrzej Duda Prezydent Andrzej Duda i Donald Tusk (fot. twitter.com/prezydentpl)

·  Prezydent Andrzej Duda i szef Rady Europejskiej Donald Tusk w poniedziałek (18 stycznia) spotkali się w Brukseli.
· Spotkanie w cztery oczy poprzedziło rozmowy w szerszym gronie.
· Tematem głównym były sprawy europejskie, m.in. kryzys migracyjny, Brexit i politykę energetyczną, w tym sprawę Nord Stream 2.

Przed budynkiem Rady UE w Brukseli trwają dwie konkurencyjne demonstracje: Komitetu Obrony Demokracji oraz grupy osób z transparentem "Solidarni 2010".

Przeczytaj co politycy powiedzieli na konferencji po spotkaniu.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski mówił, że prezydent Duda z przewodniczącym Tuskiem ma omówić plan polityczny UE na 2016 rok. Według ministra Andrzej Duda będzie przekonywał w Brukseli, że Europy nie stać na sztuczny konflikt w relacjach z Polską, gdyż jest ona potrzebna do rozwiązania rzeczywistych kryzysów w UE, m.in. migracyjnego.

Więcej o wizycie prezydenta Dudy w Brukseli.

- Nam zależy przede wszystkim na tym, żeby (...) prezydent Polski, jako prezydent szóstego co do wielkości kraju członkowskiego UE, spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej po to, by w imieniu państwa członkowskiego powiedzieć o naszych celach, naszych punktach widzenia, naszych interesach w zakresie tych największych procesów politycznych, jakie zachodzą dzisiaj w Europie. Od tego jest Donald Tusk, żeby wysłuchać poszczególnych państw, a potem szukać kompromisu między tymi punktami widzenia - powiedział Szczerski w niedzielę dziennikarzom, przed wylotem do Brukseli.

Prezydent Andrzej Duda wysiadający z samolotu na lotnisku w stolicy Belgii, źródło: twitter.com/prezydentpl.

Według niego politycy mają rozmawiać m.in. o polityce migracyjnej, kwestii Brexitu, czyli możliwego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, i polityce energetycznej, w tym o projekcie gazociągu Nord Stream 2.

W poniedziałek w Brukseli prezydent Duda spotka się jeszcze z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, a w Mons z naczelnym dowódcą sił NATO w Europie generałem Philipem Breedlove'em. Ma to być zasadnicza część wizyty Dudy w Belgii.

8 i 9 lipca na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego. Do Polski ma przyjechać ok. 2,5 tys. delegatów, wśród nich szefowie państw i rządów oraz przywódcy najważniejszych organizacji międzynarodowych.

Andrzej Duda jako prezydent elekt spotkał się ze Stoltenbergiem w czerwcu 2015 roku w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA