REKLAMA

W Trybunale Konstytucyjnym nadal leży sprawa prezydent a Sąd Najwyższy

  • Autor: PAP/GP
  • 27 lipca 2017 08:30
W Trybunale Konstytucyjnym nadal leży sprawa prezydent a Sąd Najwyższy Siedziba Sądu Najwyższego w Warszawie (fot.:pixabay.com)

- Od 8 czerwca w Trybunale Konstytucyjnym toczy się postępowanie ws. sporu kompetencyjnego między prezydentem Andrzejem Dudą a Sądem Najwyższym - informuje portal tvp.info. Według portalu, 18 lipca prezes TK Julia Przyłębska wystosowała pismo do prezes SN Małgorzaty Gersdorf.

Jak zaznacza portal, według przepisów dotyczących trybu postępowania przed Trybunałem, od momentu wszczęcia postępowania wszystkie sprawy przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny powinny zostać z urzędu zawieszone.

- Okazuje się jednak, że od blisko dwóch miesięcy w przypadku postępowania dotyczącego Mariusza Kamińskiego, ws. działań antykorupcyjnych CBA z 2007 roku - Sąd Najwyższy, działając niezgodnie z prawem, postępowania wciąż nie zawiesił - zaznaczają autorzy publikacji.

Portal przypomina, że w połowie roku marszałek Sejmu Marek Kuchciński wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie sporu między prezydentem Andrzejem Dudą i Sądem Najwyższym.

- 8 czerwca 2017 r. TK poinformował o uruchomieniu postępowania i wyborze składu orzekającego. Marszałek Sejmu, druga osoba w państwie, chce rozstrzygnąć, jaki charakter ma opisana w konstytucji kompetencja prezydenta do stosowania prawa łaski i czy Sąd Najwyższy może dokonywać jej wiążącej interpretacji - czytamy.

Jak ustalił portal tvp.info, 18 lipca przewodnicząca składu orzekającego w tej sprawie w TK i jednocześnie prezes Trybunału, Julia Przyłębska wystosowała pismo do pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf.

- Zwraca się w nim z prośbą o "nadesłanie odpisu postanowienia o zawieszeniu postępowania przed Sądem Najwyższym w sprawie będącej faktyczną podstawą wniosku o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego" - czytamy.

- Niezależnie od decyzji, jaką 9 sierpnia podejmie Sąd Najwyższy, prawo i konstytucją zostały już przez SN złamane. Postępowania zamiast zostać zawieszone, nadal się toczy - twierdzą dziennikarze portalu.

Jak oceniają, jeśli za dwa tygodnie SN wyda orzeczenie, iż prezydent nie miał prawa ułaskawić Mariusza Kamińskiego - podważone zostanie jedno z najważniejszych uprawnień prezydenta RP, jakie daje mu konstytucja RP dot. prawa łaski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA