REKLAMA

W trzech krajach odbędą się wybory prezydentów

  • Autor: wnp.pl PAP/PS
  • 27 stycznia 2018 09:14
W trzech krajach odbędą się wybory prezydentów Tylko w Czechach można oczekiwać rozstrzygnięcia wyboru prezydenta.

W Czechach, Finlandii i na Cyprze wyborcy rozstrzygną w ten weekend, kto zostanie prezydentem w ich kraju.

W piątek w Czechach zamknięto lokale wyborcze o godz. 22.00. Głosować można także w sobotę od 8.00 do 14.00. Według mediów, frekwencja jest porównywalna z tą w pierwszej turze, gdy głosowało blisko 62 proc. wyborców.

Czesi mogą wybrać między obecnym szefem państwa Miloszem Zemanem, który chce odnowić swój pięcioletni mandat, a byłym przewodniczącym akademii nauk, chemikiem Jirzim Drahoszem.

Pierwszą turę, która odbyła się 12 i 13 stycznia, wygrał Zeman. Drahosz zgromadził o 600 tysięcy głosów mniej.

Ostatnie sondaże wskazywały na wyrównany wynik.

Równie w Finlandii wyborcy głosują między urzędującym prezydent Sauli Niinisto a siedmioma kandydatami.

W ocenie mediów, konserwatysta Niinisto, który startuje jako kandydat niezależny, cieszy się największym poparciem społeczeństwa.

Drugim z najpopularniejszych kandydatów, z poparciem przekraczającym 10 proc., jest Pekka Haavisto, wysunięty przez partię Zielonych.

Pozostałych sześciu kandydatów może liczyć średnio na kilka procent głosów.

Eksperci są zgodni, że w niedzielnych wyborach prezydenckich na Cyprze największe szanse na zwycięstwo ma dotychczasowy szef państwa Nikos Anastasiadis. Prezydentem zostanie jednak prawdopodobnie dopiero w wyniku drugiej tury, która odbędzie się 4 lutego.

W opinii analityków, większość cypryjskich głosujących mając do wyboru między konserwatywnym Anastasiadisem a startującym z ramienia Akel (Postępowej Partii Ludu Pracy) Stawrosem Malasem, nie będzie się wahać i zagłosuje na tego pierwszego.

Ale na popularności zyskiwał też Nikos Papadopulos, syn byłego prezydenta Cypru Tasosa Papadopulosa i przewodniczący niewielkiej centrowej nacjonalistycznej Partii Demokratycznej (Diko).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA