REKLAMA

W tym tygodniu stanowisko rządu ws. obniżenia wieku emerytalnego

  • Autor: PAP/JS
  • 27 czerwca 2016 14:52
W tym tygodniu stanowisko rządu ws. obniżenia wieku emerytalnego W tym tygodniu Komitet Stały Rady Ministrów będzie pracował nad opinią rządu wobec prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego (fot. twitter/KPRM)

W tym tygodniu Komitet Stały Rady Ministrów będzie pracował nad opinią rządu wobec prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego – zapowiedziała podczas obrad Rady Dialogu Społecznego minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska.

Minister pytana była przez dziennikarzy o zapisaną przez ministra finansów Pawła Szałamachę w założeniach do budżetu na 2017 r. i przekazanych RDS do zaopiniowania propozycję, by wcześniejsza emerytura - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - była powiązana ze stażem pracy 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn. Takie rozwiązanie miałoby pozwolić na utrzymanie deficytu finansów publicznych poniżej progu 3 proc., jeśli sfera budżetowa miałaby uzyskać w 2017 r. podwyżki płac.

"Nie ma takiej decyzji" - powiedziała Rafalska i przypomniała, że strony dialogu społecznego w tej sprawie różniły się. "Strona związkowa chciała, by po osiągnięciu samego stażu 35 i 40 lat bez kryterium wieku można było przejść emeryturę. Decyzja nie została podjęta" - stwierdziła.

"Mówimy wyraźnie o przyjęciu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Propozycja, którą złożył pan minister Szałamacha, była jedną z propozycji, ale nie ma w tej sprawie rządowego rozstrzygnięcia. To był jeden z wariantów, którego skutki finansowe były liczone" - wyjaśniła.

Czytaj też: Związki zawodowe mówią jednym głosem w sprawie rządowych ustaw

"Na najbliższym Komitecie Stałym Rady Ministrów będzie przygotowane stanowisko rządowe w sprawie prezydenckiego projektu" - powiedziała dziennikarzom. Podczas posiedzenia powtórzyła, że jest taka decyzja szefa Komitetu ministra Henryka Kowalczyka, a spotkanie Komitetu planowane jest na czwartek.

Wiceminister finansów Leszek Skiba mówił podczas posiedzenia RDS, że dobrze by było, gdyby dyskusja o wieku emerytalnym została zakończona, gdy prace nad przyszłorocznym budżetem będą zaawansowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • lesio 2016-06-27 21:11:00
    Do jurek masz racje ma być powrot:
  • jurek 2016-06-27 15:11:52
    jakie obniżanie wieku emerytarnego ma być powrót jaki był tak obiecywali przed wyborami 60/65



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA