REKLAMA

W Warszawie rozpoczął się szczyt Grupy Wyszehradzkiej

  • Autor: PAP/JS
  • 21 lipca 2016 11:47
W Warszawie rozpoczął się szczyt Grupy Wyszehradzkiej W Warszawie rozpoczął się szczyt liderów państw Grupy Wyszehradzkiej (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

• W Warszawie rozpoczął się szczyt liderów państw Grupy Wyszehradzkiej.
• Premierzy Polski Beata Szydło, Czech Bohuslav Sobotka, Słowacji Robert Fico i Węgier Viktor Orban będą głównie rozmawiać o przyszłości Unii Europejskiej - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Według Szymańskiego premier Szydło zaprosiła szefów rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej, by podjąć pierwszą wspólną refleksję przed nieformalnym szczytem UE, który odbędzie się we wrześniu w Bratysławie. Słowacja sprawuje obecnie rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE.

Według Szymańskiego unijny szczyt ma odpowiedzieć na pytanie, w jakiej sytuacji Europa znalazła się w związku z Brexitem i dlaczego do niego doszło. "Chcielibyśmy, by Polska i państwa regionu w tej dyskusji odgrywały rolę podmiotową" - podkreślił wiceszef MSZ.

Jest to pierwszy szczyt na szczeblu szefów rządów od objęcia 1 lipca przez Polskę przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.

Brytyjczycy opowiedzieli się w czerwcowym referendum za opuszczeniem UE. Za Brexitem zagłosowało 51,9 proc. wyborców, a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie. W wyniku decyzji o opuszczeniu UE do dymisji podał się premier Wielkiej Brytanii David Cameron, a jego następczynią została Theresa May, której jednym z głównych zadań będzie negocjowanie z państwami UE warunków i terminu wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA