REKLAMA

W weekend demonstracje przed TK, marsz PiS w rocznicę stanu wojennego

  • Autor: PAP/em
  • 11 grudnia 2015 17:15
W weekend demonstracje przed TK, marsz PiS w rocznicę stanu wojennego Weekend będzie obfitował w liczne zgromadzenia publiczne (fot. facebook.com/NowoczesnaPL)

Manifestacje przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego m.in. Komitetu Obrony Demokracji, a także Marsz Wolności i Solidarności organizowany przez PiS w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - to niektóre ze zgromadzeń publicznych, które w weekend odbędą się w Warszawie.

W sobotę zaplanowane są demonstracje przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego przy al. Szucha. W godz. 12-15 pod hasłem: "Obywatele dla demokracji" manifestować ma Komitet Obrony Demokracji; o 12. zaplanowano wystąpienia lidera KOD Mateusza Kijowskiego i polityków opozycji: Ryszarda Petru (Nowoczesna), Barbary Nowackiej (Zjednoczona Lewica), Sławomira Neumanna (PO) i Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL).

Marsz, który ma dotrzeć przed Pałac Prezydencki, wyruszy o godz. 13 i przejdzie ulicami: al. Szucha, przez pl. Na Rozdrożu, Alejami Ujazdowskimi, ul. Piękną, ul. Wiejską, przez pl. Trzech Krzyży, ul. Nowy Świat, ul. Krakowskie Przedmieście. Przed Sejmem wystąpić mają Kijowski i Henryk Wujec.

KOD podkreśla, że zaproszeni goście biorą udział w demonstracji nie pod partyjnymi sztandarami, ale jako obywatele. "Będziemy szerokim, ponadpartyjnym frontem bronić demokracji i wyrażać nasze zaniepokojenie tym, co się dzieje ostatnio z instytucjami demokratycznego państwa w Polsce" - powiedział na piątkowym briefingu w Sejmie Kijowski.

Z informacji warszawskiego ratusza wynika, że manifestację przed siedzibą TK zapowiedziały także w sobotę, w godz. 11-13 osoby prywatne.

W niedzielę, w 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego PiS organizuje V Marsz Wolności i Solidarności. Rozpoczyna się on na pl. Trzech Krzyży w Warszawie przy pomniku Wincentego Witosa o godz. 13. Tu zaplanowany jest Apel Pamięci i wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Marsz zakończy się złożeniem kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Politycy PiS w rozmowie z PAP podkreślają, że tegoroczna manifestacja ma być m.in. wyrazem poparcia dla rządu i prezydenta Andrzeja Dudy. "Marsz jest wyjątkowy, dlatego że mamy do czynienia z takim festiwalem hipokryzji, oskarżeń. Jest odpowiedzią na potrzebę wyborców, którzy czują się wręcz maltretowani przekazem medialnym, narracją, że rzekomo demokracja jest zagrożona, że zagrożony jest ład konstytucyjny w naszym państwie, tylko z tego powodu, że na 15 sędziów Trybunału Konstytucyjnego nie będzie 15 ze wskazania PO" - powiedział PAP wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński (PiS). Dodał, że marsz ma także przypominać "prawdziwych, często bezimiennych bohaterów Solidarności".

PAP zapytała polityka PiS, czy na marszu pojawią się przedstawiciele rządu. "Marsz nie jest organizowany w imieniu rządu, rząd nie zaprasza na ten marsz. Nie jest to formuła marszu rządowego, nie mam wiadomości, żeby wybierali się na niego poszczególni ministrowie" - powiedział Brudziński. Według informacji PAP ze źródeł zbliżonych do rządu w marszu nie będzie uczestniczyć premier Beata Szydło.

Na niedzielę planowana jest również pikieta przed domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na warszawskim Żoliborzu. Organizatorzy wydarzenia "trzynastego grudnia przed domem Jarosława" na Facebooku informują, że zgromadzenie odbędzie się w godz. 19-22.

Na weekend zapowiedziane są także inne marsze i manifestacje. W sobotę ma się odbyć zgromadzenie i marsz zgłoszone przez osobę prywatną; marsz w godz. 11-13 ma przejść z pl. Konstytucji ulicą Marszałkowską, Alejami Jerozolimskimi i Nowym Światem na plac Trzech Krzyży. W nocy odbędą się zgromadzenia upamiętniające rocznicę stanu wojennego: w godz. 22-1 przy pl. Unii Lubelskiej oraz w godz. 23.30-0.30 przy ul. Jezuickiej 1/3.

Z kolei w niedzielę w godz. 12.30-18.30 ulicami: Chełmską, Czerską, Dolną, Puławską, Woronicza przejdzie demonstracja dotycząca sytuacji w mediach; w godz. 16.45-21 ma się odbyć przemarsz ulicami: Świętojańską, przez pl. Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, ul. Wiejską, ul. Matejki, Alejami Ujazdowskimi, pl. Na Rozdrożu do al. Szucha przed gmach Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tego dnia osoba prywatna organizuje zgromadzenie publiczne w godz. od 14-16 przed Pałacem Prezydenckim.

Nie należy spodziewać się większych utrudnień w ruchu - powiedział PAP rzecznik warszawskiego ratusza Bartosz Milczarczyk. Ruch pojazdów może być wstrzymywany na czas przejścia pochodów i w okolicach, gdzie będą odbywały się manifestacje, czyli w al. Szucha przed siedzibą TK, w Alejach Ujazdowskich, na ul. Pięknej, ul. Wiejskiej; wówczas organizowane będą objazdy - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Marek.S 2015-12-12 12:11:27
    Jako były działacz Solidarności 89 cieszyliśmy się wolnością słowa, walką o demokracje swobodę do zgromadzeń publicznych, od 2012roku afera gruntowa masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych wszystkich klas w obrębach gmin gdzie, właściciele gruntów niebyli nawet stronami postępowania zdestabilizowała Państwo Polskie. Wszelkie standardy demokratyczne zostały zdeptane, przez Rząd stojący bezczynnie, gdzie społeczeństwo jest traktowane jako bydło robocze bez żadnych praw ze złamaniem przepisów Konstytucji RP co do praw właścicieli nieruchomości i obrony jako strony postępowania, delikatnie ujmując znaleźli kozłów ofiarnych do celów utrzymania samorządowej kliki przestępczej, zaś ponad 5milionowa rzesza uczciwych Polaków wykształconych musi w danych okolicznościach emigrować z kraju na tzw. zmywak. Marek.Skomorowski.1970@wp.pl
  • jogo 2015-12-11 19:18:17
    Czy w Rzeszowie będzie manifestacja chętnie wzięłabym w niej udziałREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA