REKLAMA

W Wilnie upamiętniono powstańców styczniowych

  • Autor: PAP/DC
  • 11 lutego 2018 17:20
W Wilnie upamiętniono powstańców styczniowych Na wileńskim cmentarzu na Starej Rossie pochowanych jest wielu powstańców styczniowych

Z okazji 155. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w dawnym Wielkim Księstwie Litewskim w niedzielę w wileńskim kościele p.w. Ducha Świętego odprawiono mszę świętą w intencji jego przywódców, a także powstańców weteranów spoczywających na Starej Rossie.

  • Jak poinformowała prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Alicja Klimaszewska, na jednej z czterech polskich nekropolii narodowych w Wilnie znajduje się ponad 30 grobów powstańczych.
  • - Spoczywają tu powstańcy, którzy byli zesłani na Syberię i po odbyciu kary powrócili na nasze tereny - wskazała Alicja Klimaszewska.
  • Na Rossie m.in. spoczywa jeden z przywódców postania Aleksander Oskierko, a także księża Seweryn Ryszard Mikutowicz i Walerian Różycki, którzy za wspieranie powstania i powstańców kilkadziesiąt lat spędzili na Syberii.

Stara Rossa jest rozważana też jako miejsce pochówku odnalezionych na wileńskiej Górze Zamkowej szczątków powstańców styczniowych, wśród których najpewniej są Zygmunt Sierakowski i Konstanty Kalinowski. To właśnie m.in. w ich intencji odprawiono niedzielną mszę w wileńskim kościele.

Rossa jest najwłaściwszym miejscem na ponowny pochówek powstańców, uważa Klimaszewska. I wskazuje, że "jest to cmentarz reprezentacyjny", na którym powstańcy "spoczęliby wśród swoich współtowarzyszy".

Rozważane są dwa miejsca pochówku na Rosie: w głównej kaplicy cmentarnej bądź obok kaplicy. Mówi się też o możliwości pochówku na wileńskim Cmentarzu Bernardyńskim, gdzie również są groby powstańcze, Cementarzu Antokolskim, w Katedrze Wileńskiej, a także na Górze Zamkowej, gdzie szczątki zostały odnalezione.

W sprawie ponownego pochówku powstańców na Litwie została powołana rządowa komisja. Jak poinformował Evaldas Stankeviczius, doradca litewskiej minister kultury Liany Ruokyte-Jonsson, decyzja, gdzie spoczną powstańcy, jeszcze nie zapadła.

- Jeszcze nie zakończyły się badania archeologiczne. Trwają badania DNA. Decyzja w sprawie ponownego pochówku zapadnie, gdy będziemy mieli pewność, że odnaleźliśmy szczątki przywódców powstania Sierakowskiego i Kalinowskiego - powiedział Stankeviczius.

Zakłada się, że uroczystości pogrzebowe odbędą się wiosną przyszłego roku.

Przepuszcza się, że w latach 1863-1864 na zboczach Góry Zamkowej, zwanej Górą Giedymina, zostało pochowanych 21 powstańców, w tym przywódcy powstania. Powstańcy zostali straceni na wileńskim Placu Łukiskim, a pogrzebani przez władze carskie w tajemnicy przed bliskimi i społeczeństwem.

Od dawna zakładano, że miejscem ich pochówku była Góra Giedymina, gdzie po powstaniu listopadowym w 1831 roku na rozkaz cara Mikołaja I urządzono fortecę.

W trakcie prac archeologicznych, które rozpoczęły się przed rokiem, odkryto groby, w których szczątki zostały złożone bez trumien i przesypane wapnem. Nie wyklucza się, że wśród pochowanych znajdują się szczątki Sierakowskiego i Kalinowskiego.

Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim, a na początku lutego - na terenie byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Objęło swym zasięgiem tereny obecnej Polski, Litwy, Białorusi i części Ukrainy. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców na jesieni 1864 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA