REKLAMA

W województwie lubuskim narastają niepokoje w związku z uchodźcami

  • Autor: GP
  • 03 lutego 2016 10:20
W województwie lubuskim narastają niepokoje w związku z uchodźcami Policja organizuje patrole piesze, których celem jest poprawa poczucia bezpieczeństwa obywateli. (fot.Montecruz Foto/flickr.com/

• Samorządy przy zachodniej granicy kraju zaczynają odczuwać kryzys imigracyjny.
• Przybysze z Bliskiego Wschodu obecni w Niemczech, przychodzą do Polski, a ich obecność wzbudza niepokój mieszkańców.
• W gminie Łęknica, tuż przy granicy z Republiką Federalną Niemiec i w Słubicach, doszło do pierwszych incydentów.
• Policja zaczęła organizować patrole prewencyjne.

Mieszkańcy przygranicznych miejscowości zwracają uwagę, że obecność imigrantów jest w regionie zauważalna. Są to głównie osoby przebywające w obozie dla imigrantów we Frankfurcie nad Odrą.

Głównym powodem ich odwiedzin w Polsce jest korzystna różnica miedzy kursem euro i złotówki, która pozwala im taniej kupować w miejscowościach po wschodniej stronie granicy.

Przeczytaj: Uchodźcy w ośrodku w Dębaku.

Mieszkańców jednak ich obecność niepokoi, a do pierwszych incydentów doszło w Łęknicy i Słubicach. Mieszkańcy tych miejscowości zwrócili się więc do wojewody o interwencję. W porozumieniu z podległymi mu służbami Władysław Dajczak zdecydował się działać.

- Do urzędu wojewódzkiego wpłynęły sygnały z gmin, że już zdarzały się pojedyncze incydenty z udziałem ludzi, którzy przebywają teraz za granicą w obozie dla uchodźców, w pobliżu Frankfurtu – mówi wojewoda Dajczak. - Chodzą grupami od pięciu do ośmiu osób. Szczególnie wieczorem są hałaśliwi i zaczepni w stosunku do mieszkańców.

W efekcie policja organizuje patrole piesze, których celem jest poprawa poczucia bezpieczeństwa obywateli, ale i uświadomienie przybyszy, że ich obecność została zauważona.

- Część z tych ludzi, którzy znaleźli się w obozach, w międzyczasie uzyskała już dokumenty legalizujące pobyt – zwraca uwagę wojewoda w rozmowie z dziennik.pl. - Zatem mogą bez problemu przechodzić przez granicę w całej strefie Schengen. Straż gminna sygnalizowała nam, że mieliśmy też kilkanaście przypadków nielegalnego przekraczania granicy przez uchodźców, przy pomocy opłacanych obywateli Niemiec.

W działania wojewody i policji włączyła się już służba celna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • zorientowany 2016-02-05 19:43:15
    A co ma służba celna do imigrantòw panie autorze proponuję się dokształcić przed napisaniem artykułu!.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA