REKLAMA

Walka o Pomorskie: Korol, Sellin, Biernacki i Miller

  • Autor: PAP
  • 17 września 2015 10:56
Walka o Pomorskie: Korol, Sellin, Biernacki i Miller Joanna Senyszyn powalczy o mandaty w Sejmie z pierwszych miejsc list w okręgu gdańskim. Fot. facebook.com

Adam Korol (PO), Jarosław Sellin (PiS) i Joanna Senyszyn (Zjednoczona Lewica) powalczą o mandaty w Sejmie z pierwszych miejsc list w okręgu gdańskim. W okręgu gdyńsko-słupskim jedynkami są Marek Biernacki (PO), Leszek Miller (ZL) i Jolanta Szczypińska (PiS).

W okręgu gdańskim nr 25 za największe zaskoczenie uznać można start z pierwszego miejsca listy Platformy Obywatelskiej ministra sportu i turystyki, mistrza olimpijskiego i czterokrotnego mistrza świata w wioślarstwie Adama Korola.

Za największe zaskoczenie uznać można start z pierwszego miejsca listy PO Adama Korola. Fot. facebook.com

Zdetronizował on w ten sposób przewodniczącego regionu Pomorskiego PO i wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna, który znalazł się na drugim miejscu.

Nie ma rasowych polityków

Do tej pory z pierwszych miejsc list wyborczych partii startowali zazwyczaj rasowi politycy. Ugrupowania korzystające z popularności celebrytów ze świata sportu, czy kultury umieszczały ich na dalszych miejscach list. Pierwotnie, według rekomendacji władz lokalnych PO, Korol miał kandydować z szóstego miejsca. Na czoło listy sportowiec trafił po zmianie dokonanej przez premier Ewę Kopacz.

Kariera Korola rozpoczęła się niedawno i dość nieoczekiwanie. Jak sądzę, nie chcąc go utracić na przyszłość dano mu pierwsze miejsce na liście. Neumann zaś po zawirowaniach związanych z tzw. aferą zegarkową Sławomira Nowaka został dość niespodziewanie liderem Platformy na Pomorzu, w jakimś sensie należy on do grona takich polityków, którzy swoją karierę zawdzięczają głównie temu, że ktoś się "poślizgną" i wchodzą do gry jako jokerzy - powiedział dr Krzysztof Piekarski z Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego.

"Bój o utrzymanie przez PO Pomorskiego"

Jego zdaniem, tegoroczne wybory parlamentarne są o tyle ciekawe, że rozegra się w nich bój o utrzymanie przez PO Pomorskiego jako swojego "matecznika" i "bastionu", w którym do tej pory wygrywała.

Kształt list PO na Pomorzu świadczy o tym, że przeważyło przeświadczenie, iż niezależnie od tego, kto będzie na pierwszym miejscu zwycięstwo jest gwarantowane. Widać też, że inne formacje polityczne ostro atakują Pomorskie chcąc pokazać, że można obalić tu prymat Platformy i ugrać parę mandatów - uważa politolog.

Obecność posła Jarosława Sellina na pierwszym miejscu listy PiS w okręgu gdańskim też jest pewnym zaskoczeniem, ponieważ polityk ten do tej pory ubiegał się o miejsce w Sejmie w okręgu gdyńsko-słupskim nr 26. Dotychczasowa "lokomotywa" wyborcza PiS w Gdańsku Andrzej Jaworski tym razem startuje dopiero z trzeciego miejsca.

Nowoczesna atakuje

Nowoczesna Ryszarda Petru na pierwszym miejscu swojej listy umieściła Ewę Lieder, która jeszcze rok temu uzyskała nieoczekiwanie trzeci wynik w wyborach na prezydenta Gdańska po Pawle Adamowiczu (PO) i Andrzeju Jaworskim (PiS). Startując z bezpartyjnego komitetu Gdańsk Obywatelski zdobyła ponad 17 tys. głosów.

Wiceprzewodnicząca SLD Joanna Senyszyn wystartuje z pierwszego miejsca w okręgu gdańskim nr 25 na liście Zjednoczonej Lewicy SLD+TR+PPS+UP+Zieloni. Z drugiego o miejsca o mandat w Sejmie ubiegać się będzie poseł Twojego Ruchu Piotr Bauć.

Szanse na mandat Senyszyn, która ostatnimi czasy wypadła z krajowej polityki, będą wynikać z tego, czy w ogóle pomysł koalicji Zjednoczonej Lewicy okaże się strzałem w dziesiątkę. Z drugiej strony, jest też ostatnio moda na kobiety w polityce, są np. Ewa Kopacz, Beata Szydło, czy Barbara Nowacka. Łagodność i tonowanie nastrojów, które się przypisuje kobietom w polityce, nie zawsze się jednak sprawdza. Twardość i zaciętość polemik wzrasta i kobiety też zaczynają używać ostrego języka - zauważył Piekarski.

Na polityczną scenę chce wrócić Samoobrona

PSL na pierwszym miejscu swojej listy umieścił wiceprzewodniczącego sejmiku pomorskiego Józefa Sarnowskiego.

Na polityczną scenę chce wrócić b. posłanka Samoobrony i bliska współpracowniczka Andrzeja Leppera Danuta Hojarska, która jest jedynką na liście Komitetu Wyborczego Zbigniewa Stonogi.
Komitet wyborczy wyborców "Kukiz'15" wystawił na pierwszym miejscu architekt Magdalenę Błeńską.

W okręgu gdyńsko-słupskim dojdzie do rywalizacji kilku posłów: Z pierwszych miejsc kandydują: Marek Biernacki (PO), Jolanta Szczypińska (PiS), Leszek Miller (Zjednoczona Lewica) oraz Jarosław Gromadzki (Komitet Wyborczy Zbigniewa Stonogi). Ten ostatni dostał się do Sejmu z listy Ruchu Palikota, a obecnie jest niezależnym posłem

"Oczywiście, mandat dla ugrupowania lewicowego"

Gdyńsko-słupski okręg zawsze uchodził, co potwierdzają wyniki poprzednich wyborów, za bardziej lewicowy.

Oczywiście, mandat dla ugrupowania lewicowego nie jest tu 100-procentowo pewny, ale jest zdecydowanie łatwiej do uzyskania,niż w okręgu gdańskim - nadmienił Piekarski.

Jedynką PSL jest radny sejmiku pomorskiego tej partii Hubert Lewna, a Nowoczesnej Grzegorz Furgo, dyrektor firmy zajmującej się produkcją imprez kulturalnych i artystycznych.

Na ostatnim miejscu listy Komitetu Kukiz'15 znalazł się przedsiębiorca Paweł Tanajno z Demokracji Bezpośredniej, który kandydował kilka miesięcy temu w wyborach na prezydenta Polski zdobywając prawie 30 tys. głosów, co dało mu ostatnie 11 miejsce.

Na ostatnim miejscu listy Komitetu Kukiz'15 znalazł się przedsiębiorca Paweł Tanajno z Demokracji Bezpośredniej. Fot. facebook.com

Jak informują Okręgowe Komisje Wyborcze w Gdańsku i Gdyni na rejestrację czeka jeszcze w obu okręgach lista komitetu wyborczego Grzegorza Brauna Szczęść Boże, który ma uzupełnić dane w złożonych dokumentach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA