REKLAMA

Walka o Senat we Wrocławiu. Oto zwycięzcy

  • Autor: PAP
  • 26 października 2015 09:18
Walka o Senat we Wrocławiu. Oto zwycięzcy Kandydatka PO Barbara Zdrojewska zdobyła mandat senatora w okręgu nr 7, Fot. umwd.dolnyslask.pl

Dotychczasowy senator Jarosław Obremski został ponownie wybrany z okręgu nr 8, obejmującego północną część Wrocławia - wynika z nieoficjalnych danych, po podliczeniu głosów z ok. 90 proc. komisji obwodowych; kandydat zdobył ok. 82 tys. głosów. Natomiast kandydatka PO Barbara Zdrojewska zdobyła mandat senatora w okręgu nr 7.

Jak poinformował dyrektor wrocławskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Tomasz Szczepański, jeśli chodzi o wybory do Senatu, podliczono protokoły z ok. 90 proc. komisji obwodowych we Wrocławiu.

Popierany przez PiS

Obremski, który startował jako senator niezależny, ale popierany przez PiS, zdobył ok. 82 tys. głosów i pokonał kandydata PO Józefa Piniora, na którego zagłosowało ok. 53 tys. wyborców.

W 2011 r. mandat w tym okręgu zdobył również Obremski, który wówczas starował z Komitetu Wyborczego Wyborców Rafał Dutkiewicza. Otrzymał wtedy 63 717 głosów. Przed objęciem mandatu senatora był wiceprezydentem Wrocławia.

50 tys. głosów

Natomiast kandydatka PO Barbara Zdrojewska zdobyła mandat senatora w okręgu nr 7, obejmującym południowy Wrocław - wynika z nieoficjalnych danych przekazanych przez dyrektora delegatury Krajowego Biura Wyborczego we Wrocławiu Tomasza Szczepańskiego.

Po przeliczeniu protokołów z ponad 90 proc. komisji obwodowych w okręgu, wynika, że na Zdrojewską zagłosowało około 50 tys. wyborców. Drugi wynik uzyskał Krzysztof Grzelczyk (PiS) zdobywając około 36 tys. głosów.

Kolejne wyniki uzyskali Radosław Mołoń (KKW Zjednoczona Lewica) oraz Zbigniew Jarząbek (KW Kongres Nowej Prawicy).

Barbara Zdrojewska to przewodnicząca Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Prywatnie jest żoną b. ministra kultury, europosła PO Bogdana Zdrojewskiego.

W 2011 r. mandat w tym okręgu zdobyła prof. Alicja Chybicka (popierana przez PO). Zagłosowało na nią wówczas 62452 wyborców.

Pokonał Hreniaka

Dotychczasowy senator PO Jarosław Duda został ponownie wybrany z okręgu nr 6 obejmującym powiaty wokół Wrocławia. Po podliczeniu głosów z ok. 90 proc. komisji obwodowych zdobył około 81 tys. głosów.

Okręg nr 6 obejmuje powiaty wokół Wrocławia: górowski, milicki, oleśnicki, oławski, strzeliński, średzki, trzebnicki, wołowski, wrocławski.

Duda, który jest pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych i wiceministrem pracy, zdobył ok. 81 tys. głosów i pokonał kandydata PiS Pawła Hreniaka, który zdobył ok. 76 tys. głosów.
Hreniak jest radnym wojewódzkim i szefem klubu PiS w dolnośląskim sejmiku.

W 2011 r. mandat w tym okręgu zdobył również Duda. Otrzymał wtedy 73121 głosów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA