REKLAMA

Warszawa: Ministerstwo Sportu zażegnało spory wokół Stadionu Narodowego

  • Autor: GP
  • 16 listopada 2016 09:49
Warszawa: Ministerstwo Sportu zażegnało spory wokół Stadionu Narodowego Stadion Narodowy w Warszawie powstał na miejscu Stadionu 10-lecia, areny sportowej z okresu PRL, która w latach 90. XX wieku przekształciła się w bazar. (fot.:MSZ/flickr.com/CC BY-ND 2.0)

• Ministerstwo Sportu i Turystyki podpisało porozumienie z Zurich Insurance plc. Na mocy tej ugody strony zrzekły się roszczeń wobec siebie dotyczących Stadionu Narodowego.
• Arena zmagań sportowych była obiektem nieporozumień pomiędzy Skarbem Państwa i podmiotem, który wykonał stadion.
• Resort sportu ocenił, że ewentualne odszkodowania, których uniknięto, mogły sięgnąć kwoty pół miliarda złotych.

W połowie listopada Ministerstwo Sportu poinformowało, że udało się zażegnać spory między stroną Polską (Ministerstwo, Skarb Państwa) a Zurich Insurance plc. Spółka była odpowiedzialna za budowę Stadionu Narodowego w Warszawie.

Do zawarcia kompromisu doszło w poniedziałek, 14 listopada przed Sądem Rejonowym w Warszawie.

Oceń ministra sportu

- W wyniku zawarcia ugody zakończą się wszystkie spory pomiędzy konsorcjum, które zbudowało Stadion Narodowy w Warszawie a zamawiającym - Skarbem Państwa. Ugodowym zakończeniem zostały objęte również istniejące spory z następującymi podwykonawcami: Elektrobudowa SA, Qumak S.A., Przedsiębiorstwo „Agat” S.A., oraz spółkami powstałymi w wyniku podziału Imtech Polska sp. z o.o. - informowało na stronach internetowych Ministerstwo Sportu.

Porozumienie pozwoli uniknąć w przyszłości sporów sądowych, które w wyniku przegranej strony polskiej, mogły kosztować pół miliarda złotych.

Kibic, prezydent Andrzej Duda, źródło: Kancelaria Prezydenta/prezydent.pl

- Z uwagi na ryzyka procesowe oraz sytuację prawną i faktyczną członków konsorcjum Generalnego Wykonawcy, zawarcie ugody na ustalonych warunkach zostało uznane w toku postępowania negocjacyjnego najlepszym sposobem zabezpieczenia interesów Skarbu Państwa - argumentowało Ministerstwo.

Stadion Narodowy w Warszawie, dzisiaj PGE Narodowy, powstał w latach 2008 do 2011. Był budowany po przyznaniu Polsce i Ukrainie organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012. Posiada 4.,najwyższą kategorię w klasyfikacji aren sportowych UEFA i może pomieścić 58 500 osób.

Jest miejscem zmagań sportowych jak i innych wydarzeń w stolicy. Ostatnią, wielką, międzynarodową inicjatywą, która miała na nim miejsce był szczyt NATO w lipcu br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • JOTKA 2016-11-16 14:48:46
    czyli, gdybysmy przegrali na co sie zanosiło to i tak nie znaleziono by winnego a tak prask! i cisza budietREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA